Teknolojix Haber
YAZILIM

Microsoft aldığı tartışmalı bir kararla açık kaynak topluluğunu kızdırdı

Microsoft, son 10 yılını açık kaynaklı yazılımları benimseyerek geçirdi ve hatta birkaç noktada Linux’u ve açık kaynak topluluğunu sevdiğini itiraf etti. Linux , Microsoft’un yaklaşık beş yıl önce vakfa katılmasından sonra açık kaynak topluluğuyla çalıştığı için Microsoft’u bile övdü . Tüm bu iyi niyet, Microsoft’un amiral gemisi geliştirme araç takımı ve temel yazılım çerçevesi olan .NET topluluğunda gelişen bir fırtına sayesinde çökmek üzere olabilir.

Microsoft içinde tartışmalı bir iş kararı, birçok kişinin şirketin açık kaynağa olan bağlılığını sorgulamasına neden oldu. Microsoft’taki birden fazla kaynak The Verge’e , bunun şirket içindeki birçok geliştiriciyi de kızdırdığını, ancak etkili bir şekilde şikayet etmemelerinin söylendiğini söylüyor.


Microsoft, geçmişte Linux’a olan sevgisini ilan etmişti 

Microsoft, bu hafta gelecek .NET 6 sürümünde Hot Reload’ın önemli bir bölümünü sessizce kaldırdığını söyledi; bu, geliştiricilerin bir proje oluştururken anında geri bildirim almasına ve sonuçları hemen görmek için kodu değiştirmesine olanak tanıyan bir özellik. Bu, Google’ın rakibi Dart programlama dili ve Flutter araç takımı için büyük bir satış noktasıdır ve Microsoft, onu .NET ve Visual Studio’ya getirmek için arabuluculuk yapmaktadır.

Microsoft, orijinal planlarını “Hot Reload’ı olabildiğince çok sayıda .NET geliştiricisine ulaştırmak için iddialı bir proje” olarak tanımladı, ancak son dakika değişikliği, birden fazla platformda açık ve kullanılabilir olmak yerine, çoğunlukla Windows ve Visual Studio geliştiricileriyle sınırlı bıraktı. . Microsoft, geliştiricilerin popüler Visual Studio Code geliştirme ortamı da dahil olmak üzere dotnet watch ile çeşitli ortamlarda ve platformlarda Hot Reload’ı kullanmalarına olanak tanıyan .NET 6’nın neredeyse nihai “Release Candidate” sürümlerini test ediyor. Bir Sürüm Adayı, sıklıkla Microsoft’un onu üretime hazır, eksiksiz özelliklere sahip olarak kabul ettiği ve tam olarak piyasaya sürülmeden önce insanların hatalara karşı dikkatli olması gerektiği anlamına gelir.

Related posts

Android’li Cihazlar, Bu Basit Duvar Kağıdıyla Çökebiliyor!

Dropbox, Dropbox Transfer’i Tüm Kullanıcılara Açtı

Fatih Akgün

Windows 10’da da Bulunması Gereken 3 Windows 10X Özelliği

Fatih Akgün

Yorum Yap