Teknolojix Haber
İNTERNET

Microsoft Edge Mozilla Firefox’u geçti

Microsoft Edge, kullanım oranı itibarıyla Mozilla Firefox’u geçerek dünyanın en popüler ikinci masaüstü internet tarayıcısı oldu.

NetMarketShare isimli şirketin yaptığı araştırmada, Edge’in mart ayındaki kullanım oranının yüzde 7.6’ya ulaştığını belirtiyor. Aynı dönemde Mozilla Firefox‘un kullanım oranı ise yüzde 7.2’de kaldığını gösteriyor. Listenin zirvesinde ise açık ara farkla, yüzde 68.5 ile Google Chrome bulunuyor. Aradaki fark çok olduğu için  kısa vadede Google Chrome ile rekabet edebilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirtmek gerekiyor.

Yeni Microsoft Edge’in mazisi 3 ay kadar olduğu halde bu hızlı büyümesinde Windows’un geniş bilinirliği ve  varsayılan internet tarayıcısı olması, kuşkusuz Edge’in geniş kitlelere ulaşmasında etkisi var.

Chromium tabanlı yeni Edge’in eski versiyonda insanların şikayet ettiği pek çok problemi ortadan kaldırdığını da belirtmek gerekiyor. Yeni Edge ile birlikte uyumluluk, hız ve eklenti desteği gibi sorunlar büyük ölçüde çözüldü. Eski Edge, “diğer tarayıcıları indirmek için kullanılan internet tarayıcısı” gibi bir unvan kazanmıştı. Yeni Edge ise ana internet tarayıcısı olmaya yetecek bir performans sergiliyor.

Rakamlara da bakılırsa Google için şimdilik endişe edilecek bir durumun yok gibi görünüyor. Edge, kullanıcılarını Google’ınkiler yerine Microsoft servislerine yönelmeye teşvik etse de; bir taraftan da Chromium’un web üzerindeki hakimiyetini kuvvetlendiği için daha çok geliştiriciyi Google’ın motoruna daha uygun internet siteleri hazırlamaya teşvik edebilir.

Related posts

Buz tutmuş nehre düşen genci Apple’ın “Siri” özelliği kurtardı.

admin

Gmail; Kullanıcılarının Daha Çok Seveceği Bir Hal Alıyor!

M. Büşra Kaya

İnstagram dünyasına genel bir bakış !

Fatih Akgün

Yorum Yap