Teknolojix Haber
SEKTÖREL TEKNOLOJİ (Genel) YAPAY ZEKA

Microsoft JEDI ihalesi konusunda hayal kırıklığı yaşıyor

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Microsoft ile milyarlarca dolarlık bulut sözleşmesini gerçekleştirme kararını yeniden gözden geçirecek!

Başkan Trump, daha önce Amazon‘un teklifi konusunda endişelerini dile getirmişti ve sözleşme Microsoft ile imzalanacak gibi görünüyordu.

Pentagon’dan U dönüşü

Perşembe günü ABD Savunma Bakanlığı, Pentagon’un Microsoft’la yaptığı milyarlarca dolarlık bulut sözleşmesinin kabul kararını yeniden değerlendirmek istediğini söyleyerek Amazon için hâlâ potansiyel bir zafer olduğuna işaret etti. Mahkeme dosyalarında Pentagon, U dönüşünün “Amazon Web Service tarafından sunulan dosyaya cevaben” olduğunu söyledi. Microsoft tarafında ise işler karıştı. Microsoft teklifinin “teknolojik olarak üstün” olduğuna emin olduğunu söylüyor. Bir açıklamada ise şöyle dedi: “Savunma Bakanlığı’nın sözleşmeyi imzalamasının doğru karar olacağına inanıyoruz. Bununla birlikte, tüm sorunları çözmenin ve gerekli modern teknolojiyi silahlı kuvvetlerimizdeki insanlara hızlı bir şekilde sağlamak adına teklifi yeniden gözden geçirme kararlarını da destekliyoruz.”

Amazon için bir umut olabilir

Pentagon, konuyu yeniden değerlendirmek için 120 gün istedi. Dosyalama, Başkan Trump’ın sürece müdahale edip etmediğine değil fiyatlandırmaya dayanıyordu. Geçen yıl Temmuz ayında, Başkan Trump sürecin adil olup olmadığını sorgulamaya başladı ve gazetecilere “Pentagon ve Amazon ile yapılan sözleşme hakkında muazzam şikayetler” aldığını söyledi. Daha önce Washington Post’un sahibi olan Amazon kurucusu Jeff Bezos‘u da eleştirmişti. Ancak bu yeni haber Amazon için bir umut olabilir.

Amazon itiraz ediyor

Yeni sistem, gizli sırları barındıracak ve orduya yapay zeka tabanlı analiz sağlayacak DoD’nin eskimiş bilgisayar ağlarını tek bir bulut sistemiyle değiştirmek için tasarlandı. Ekim ayında, bir gecikmenin ardından sözleşme Microsoft’a verilmişti. Bir ay sonra Amazon, karara itiraz etmeye başladı ve  JEDI değerlendirme sürecinin çeşitli yönlerinde açık eksiklikler ve hatalar olduğunu aynı zamanda önyargıyla incelendiğini söyledi. Şirket, bu konuların incelenmesi ve düzeltilmesi gerektiğini de vurguladı.

Şimdilik Pentagon’un tam kararını ne zaman açıkyacağı belli değil. Bu gözden geçirme kararının sonrasında JEDI ihalesi Amazon’a mı yoksa Microsoft’a mı kalacak şimdilik merak konusu.

Related posts

Ünlü Oyuncak Firması Mattel, 2030’a Kadar Sürdürülebilir Plastiğe Geçecek

Fatih Akgün

Nıssan Meksika’da Frene Bastı

Fatih Akgün

3D İLE KUSURSUZ REKLAM

Fatih Akgün

Yorum Yap