Teknolojix Haber
YAZILIM

Microsoft, Kendi Linux’unu Kırabilen Hacker’lar Zengin Olacak!

Microsoft, geliştirdiği özel Linux sürümü Azure Sphere OS‘u sağlamlaştırmak için hacker’ları onu kırmaya davet etti. Firma, düzenlediği etkinlik kapsamında güvenlik açığı bulanlara 100.000 dolara kadar ödül verilecek.

Nesnelerin İnterneti cihazlarına yönelik bir çözüm olan Azure Sphere, hafif Linux tabanlı bir işletim sistemi, bir donanım platformu ve bulut güvenlik bileşenlerinden oluşuyor. Tüm bunlar bir araya gelerek internete bağlanan cihazlar için yüksek seviyede güvenlik sunmayı hedefliyor. Etkinliğin hazirandan ağustosun sonuna kadar üç ay süreceği, ilgilenen güvenlik araştırmacılarının 15 Mayıs’tan önce kaydolması gerektiği söylüyor.

 

 

Microsoft, kendi geliştirdiği Pluton güvenlik alt sistemi üzerinde kod çalıştırdığını gösteren güvenlik araştırmacısına 100.000 dolar ödeme sağlayacak. Pluton, Microsoft’un Azure Sphere’e yönelik donanım tabanlı (yonga üzerinde) bir güvenlik sistemi.

Sistemlerin beyaz şapkalı (etik) hacker’lar ile test edilmesine sıkça rastlanıyor, çünkü bu sistemler zamanı geldiğinde gerçek hacker’ların saldırısına uğrayacaklar. Bu nedenle potansiyel açıkları en başından ortadan yok etmek büyük önem taşıyor. Bu açıklar, karmaşık yazılımların herhangi bir yerinde yer bulunabileceğinden, bulunması her zaman kolay olmayabiliyor. Nesnelerin interneti, güvenlik açısından ciddi sorunlara sahip olduğundan Microsoft’un bu alana önem vermesi iyi bir gelişme.

Related posts

Eski Apple Çalışanı Mattheaus Krenn, VR İşletim Sistemi Prototipi Tasarladı

Fatih Akgün

Opera, Hem Mobil Hem de Masaüstü İçin Kullanıcı Sayılarını Açıkladı

Fatih Akgün

Outlook.com’da Edge Reklamları Gösterilmeye Başlandı! (Bosanski jezik)

Fatih Akgün

Yorum Yap