Microsoft, Linux İçin Edge’i İlk Kez Gösterdi!

Microsoft, Linux İçin Edge’i İlk Kez Gösterdi!
Microsoft, geçtiğimiz aylarda piyasaya sürdüğü yeni internet tarayıcısı Edge’in Linux sürümünü gayri resmi bir şekilde sessiz sedasız ilan etti. 

Microsoft’un yenilediği Edge’in Chromium tabanlı oluşu belki de en önemli özelliğidir. Yani bu internet tarayıcısı, Chrome ile aynı yazılım tabanı üzerinde bulunuyor ve pek çok özellikleri de ortak. Hatta Microsoft, bu internet tarayıcısını geliştirirken Chromium tabanına da onlarca yeni özellik de kazandırdı. Şirket, tarayıcı sektöründeki eski günlerine dönmek için geliştirdiği Chromium tabanlı Edge’i, açık kaynaklı işletim sistemi çekirdeği Linux’a getirmeye hazırlanıyor.

Microsoft’un yeni internet tarayıcısı, Windows ve macOS platformlarında zaten mevcut. Şirket, bir süre önce yaptığı açıklamalarda ise pek çok kullanıcının tam puan verdiği bu işletim sisteminin Linux sürümü için de çalışmaları sürdürdüğünü açıklamıştı. Hatta Microsoft’a göre 2020 yılının sonunda tüm mobil ve masaüstü işletim sistemlerinde Chromium tabanlı Edge kullanılabilir olacak.

Microsoft,  bir konferans düzenledi. Bu konferans sırasında Microsoft Azure mühendislerinin Linux’ta Edge kullandıkları fark edildi. Mühendisler, konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadı ancak yaşanan bu olay, Linux için Edge’in gayrı resmi bir ilanı olarak kabul edildi. Ancak şu an için ne yazık ki bu internet tarayıcısının ne zaman kullanıma sunulacağı ve nasıl çalışacağı hakkında bir bilgi sahibi değiliz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir