Teknolojix Haber
YAZILIM

Microsoft yapay zekası, istenmeyen sesleri filtreledi

Yazılım devi Microsoft’un Teams için hayata geçirdiği özellik, sesiniz olmayan arka plan gürültüsünü tanımlamak için eğitilmiş yapay zeka yazılımı kullanıyor.

Birçoğumuz corona virüs salgını yüzünden günlerdir evden çalışıyoruz, hatta ülkemizde bile büyük bir kesim evden çalışmaya devam etmekte. Evden çalışma her ne kadar kulağa keyifli gibi gelse de aslında bazı zorlukları da beraberinde getirmekte. Bu zorluklardan en önemlisi hiç şüphesiz iletişim. Özellikle ekip çalışmalarında çalışanların sürekli olarak iletişimde bulunması gerekiyor, bir arada olmayınca da bu konuda bazı aksaklıklar yaşanabiliyor. Neyse ki günümüz teknoloji çağı ve birden çok video konferans uygulaması bu dönemde çalışanların yardımcı oluyor.

Reddit’in kurucusu Alexis Ohanian‘ın video konferans uygulaması Around, sadece kişiye odaklanması ve arka plan seslerini ortadan kaldırıyor olmasıyla dikkat çekiyordu. Benzer bir özellik Microsoft’da da mevcut. Yazılım devinin Teams için hayata geçirdiği bu özellik, sesiniz olmayan arka plan gürültüsünü tanımlamak için eğitilmiş yapay zekayı kullanıyor.

Microsoft, bir süredir sesli sohbet sorunları üzerinde çalışmakta. Geçen yıl şirket, önceden kaydedilmiş bir videodan arka plan sesini nasıl kaldırabileceğimizi anlatmıştı. Ayrıca, Skype uygulamasıyla aynı anda 50 kişiye kadar görüntülü sohbet etmesine izin vermenin yolları da bulundu. ,Bu yeni yazılımının ise bu yıl içinde kullanıma sunulacağı belirtiliyor. Tarih tam olarak belli olmasa da içinde bulunduğumuz dönemin süreci hızlandırması öngörülüyor.

Related posts

Ashampoo WinOptimizer 18 bilgisarınızı hızlandıracak

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Kickstarter da koronavirüs salgınından etkilendi (Bosanski jezik)

Fatih Akgün

Huawei EMUI 11 özelliklerinden biri belli oldu

Fatih Akgün

Yorum Yap