Teknolojix Haber
DONANIM İNTERNET

Microsoft’un Milyonlarca Hesabı Tehlikede!

Milyarlarca kullanıcıya sahip olan şirkette günde ortalama 30 milyon adet giriş işlemi yapılıyor. Birçok kullanıcı iki faktörlü doğrulama kullanmamayı tercih ediyor. Milyonlarca Microsoft hesabı aynı sebepten dolayı hacklendi.

Milyonlarca Microsoft hesabı hacklendi

Kötü niyetli kullanıcılar her gün yüz binlerce hesaba saldırı gerçekleştiriyor. Gerçekleştirilen saldırılar sonucunda iki faktörlü doğrulama kullanmayan birçok kullanıcının hesabı hackleniyor. Ayrı parolayı birden fazla yerde kullanmak en yaygın hatalardan biri.

SMS gibi iki faktörlü doğrulama sistemleri de tamamen güvenli değil, ancak yine de kullanıcıları birçok kötü niyetli kişinin saldırı girişiminden koruyor. RSA Konferansı‘nda konuşma yapan Microsoft yetkilileri bu konu hakkında açıklama yaptı.

Yetkililer saldırı gerçekleştirilen hesapların yüzde 99.9‘unun iki faktörlü doğrulamaya sahip olmadığını belirtti. Ayrıca kurumsal müşterilerin de sadece yüzde 11’inin Ocak ayında iki faktörlü doğrulama yöntemlerini kullandığını açıklayan yetkililer, iki faktörlü doğrulamanın büyük oranda güvenlik sağladığının altını çizdi.

Ocak ayında yaklaşık olarak 1,2 milyon kullanıcının saldırıya maruz kaldığını açıklayan yetkililer, parola deneme yöntemleriyle birçok kullanıcının hesabının hacklendiğini belirtti. Hackerlar en çok kullanılan parolaları herhangi bir güvenlik önlemi bulunmayan hesaplarda deneyerek başarıya ulaşıyor.

Related posts

Siber zorbalık nedir? Çocukları nasıl koruruz?

Fatih Akgün

YouTube, Varsayılan Video Kalitesini 480p’ye Düşürdü! Uygulama Türkiye’de de Geçerli

Fatih Akgün

Logitech G502 Lightspeed Telefon fiyatına oyuncu mouse’u!

Fatih Akgün

Yorum Yap