Teknolojix Haber
İNTERNET

Milyonlarca Kişinin Bilgilerini Çalan Hacker Yakalandı!

 773 milyon kişinin e-postasıyla milyonlarca kişinin hassas bilgilerini ele geçiren hacker Sanix yakalandı. Sanix’in içinde 2 terabaytlık veri bulunan ekipmanlarına da el koyuldu.

Milyonlarca internet kullanıcıların kişisel bilgileri, internet sitelerinin sunucularında saklanıyor. Bu bilgiler, bazen kötü niyetli hackerlar tarafından ele geçirilebiliyor. Kötü niyetli olarak adlandırılan bu hackerlar, sizin bilgilerinizi paylaşarak veya satarak durumu suistimal edebiliyor. Ukrayna Ulusal Güvenlik Servisi (SSU)  773 milyon kişinin e-postasını ele geçiren bir hackerı yakaladıklarını açıkladı.

Sanix isimli bu hacker, milyonlarca kişinin e-postasının yanı sıra 21 milyon kişinin de şifresini elde etmişti. SSU yetkilileri, 87 GB olarak ele geçirilen verilerin Sanix’in elinde bulundurduğu bilgilerin sadece bir kısmı olduğunu ve içlerinde Avrupa ile Kuzey Amerika’da yaşayan insanların finansal bilgilerinin de bulunduğu buna benzer 7 adet daha veritabanı olduğunu iddia etti.

Sanix tarafından ele geçirilen bilgiler arasında; E-posta şifreleri, banka kartıyla alakalı bilgiler, kripto para cüzdanları ve PayPal hesapları gibi hassas bilgilerde bulunuyor. Yetkililer tarafından Sanix’in evine yapılan baskında toplamda 2 terabaytlık veri içeren ekipmana el konuldu.

Bazı kaynaklardan ortaya çıkanlara göre Sanix’in elinde bulundurduğu bilgiler eskiydi ve önceki veri ihlallerinden dolayı tehlikeye girmiş kişilerin bilgileriydi. Bunlarla birlikte Sanix’in üniversitelere erişim ve Kaliforniya hükûmetini tehlikeye atabilecek bilgiler sattığı da ortaya çıktı. Bu tarz önem arz eden bilgilerin bir hacker tarafından ele geçirilmesiyse birçok internet kullanıcısını rahatsız etti.

 

Related posts

En Çok Ziyaret Edilen İnternet Siteleri Açıklandı!!

Nihal Sanlı

Google 5 Milyar Dolarlık Cezayla Karşı Karşıya Kaldı!

Fatih Akgün

Zoom’a uçtan uca şifreleme özelliği geldi

Vildan Çelik

Yorum Yap