Teknolojix Haber
ROBOTLAR

Mini Ada’yı Tanımaya Ne Dersiniz?

Türkiye’nin yazılım ve robot teknolojileri konusunda öne çıkan AKINSOFT 2014 yılında ADA-1 HİZMET ROBOTU PROTOTİPİ ile başladığı hizmet robot projesine gün geçtikçe kendini geliştirerek devam ediyor. Bu alanda yapmış olduğu çalışmalar eşliğinde rakiplerinin önüne geçiyorlar. ADA-1 ile başlayan serüven MİNİ ADA Hizmet Robotu Prototipi ile devam diyor. MİNİ ADA  projesi günümüzde hava alanlarında, otogarlarda, otellerde, alışveriş merkezlerinde, mağazalarda, marketlerde, eğitim alanında, fuarlarda, konserlerde, açılış, kutlama organizasyonları gibi birçok alanda görevlendiriliyor. Değerli okuyucularımız ile birlikte MİNİ ADA’yı birlikte keşfedelim.

MİNİ ADA – 1 Hizmet Robotu Prototipi

Mini Ada-1 Hizmet robotu prototipi 130 cm boyunda 45 kg ağırlığındadır. Jel akü ile 2,5 saat çalışabilmektedir. Projeye 21 Şubat 2018 tarihinde başlanmış olup 20 Nisan 2018 tarihinde son bulmuştur. Bir adet prototip üretilmiştir ve konuşma dili Türkçe’dir.

Özellikleri

 1. Görme
 2. İnsan tanıma,Nesne tanıma
 3. Duyma, Anlama
 4. Ses algılama
 5. Konuşabilme
 6. Barkod okuma
 7. Yer/Yöntarifi
 8. Ekranı sayesinde interaktif kullanım

MİNİ ADA – 2 Hizmet Robotu Projesi

Mini Ada-2 Hizmet robotu prototipi 130 cm boyunda 52 kg ağırlığındadır. Jel akü ile 3 saat çalışabilmektedir. Projeye 28 Nisan 2018 tarihinde başlanmış olup 10 Haziran 2018 tarihinde son bulmuştur. Dört adet üretilmiştir ve konuşma dili Türkçe’dir.

Özellikleri

 1. Görme
 2. İnsan tanıma,Nesne tanıma
 3. Duyma, Anlama
 4. Ses algılama
 5. Konuşabilme
 6. Barkod okuma
 7. Yer/Yöntarifi
 8. Ekranı sayesinde interaktif kullanım

MİNİ ADA – 3 Hizmet Robotu Projesi

Mini Ada-3 Hizmet robotu prototipi 123 cm boyunda 45 kg ağırlığında yürüyüş hızı 50 m/dk dır.  Lityum iyon pil ile 8 saat çalışabilmektedir. Projeye 28 Nisan 2018 tarihinde başlanmış olup 13 Aralık 2018 tarihinde son bulmuştur. Yirmi adet  üretilmiştir ve konuşma dili Türkçe/Çoklu dil seçeneği (İngilizce, Rusça, Arapça)’dir.

Özellikleri

EKLEM YAPISI VE SENSÖR AĞI

 1. 5 eksenli kol yapısı ile esnek bir şekilde yukarıya, aşağıya, yana ve geriye doğru hareket edebilir.
 2. Etrafı inceleyebilmek ve insansı kafa hareketleri yapabilmek için 2 adet motora sahiptir.
 3. Yönelme hareketleri yapabilmeye yarayan ‘outrunner’ motordan oluşan 3 adet teker ve direksiyon mekanizması sayesinde 360 derece serbest dönerek, 50m/dk hızda yürüyebilir.
 4. Robotun üzerinde 100’den fazla sensör bulunmaktadır.
 5. Mini ADA’nın üzerinde bulunan 18 motorun hepsi ayrı ayrı konum, hız ve sıcaklık sensörleri ile kontrol edilerek senkronizasyon sağlayabilmektedir.
 6. Çarpma sensörleri sayesinde MİNİ ADA etrafındaki engelleri fark ederek hareketini yönlendirir.
 7. Sıcaklık sensörü ile ortam sıcaklığını ölçerek bilgilendirme yapar.
 8. Ortam ışığı sensörü ile ortamdaki ışık değerini algılayarak bilgilendirme yapar.
 9. Sevme sensörü ile robotun başına dokunup sevdiğinizde bunu anladığını gösteren tepkiler verir.
 10. Robotun üzerindeki 1 adaet beacon ortama yerleştirilen 3 adet beacon sayesinde bulunduğu ortamda noktasal konumunu 30cm hassasiyetle bilir. İstenirse robot ekranı üzerinde oluşturulacak haritadan; yer yön tarifi, doğrultu hesaplama ve benzeri işleri bu sensörler sayesinde yapabilir

KABİLİYETLERİ

Görme ve İnsan Tanıma: Gözlerinde bulunan stereo vision kameralar aracılığıyla, derinliği algılayarak nesneyle arasındaki farkı hesaplar. Görüntü işleme teknolojisi ile yüz ve nesneleri tanır.
Duyma: Üzerinde bulunan 3 adet çok yönlü mikrofonlar sayesinde etrafta bulunan gürültüyü filtreler, sesin geldiği yönü algılayarak yapay zekaya iletir.
Konuşma: 2 adet stereo mikrofon ile; dışarıdan gelen soru ve emirleri “speech to text” yazıya çevirerek yapay zekada ayıklayıp, elde edilen bilgileri kullanıcıya ses yoluyla iletir.
Gövde Ekranı: Gövdesine entegre edilmiş 10.1 inch dokunmatik ekran aracılığıyla, insanlarla etkileşime geçerek, konuyla ilgili yazı, resim, fotoğraf gibi görseller sunup, videolar gösterebilir.
Yazı Okuma: Belirli büyüklüğün üzerinde standart fontlarla yazılmış kelimeleri okuyabilir.
İsteğe bağlı eklenebilecek Arapça, Rusça ve İngilizce dilleri ile yabancı kullanıcılar ile kendi dillerinde sohbet etme imkanı sağlar.

MİNİ ADA Neler Yapar?

Dans etme: Verilen koreografi doğrultusunda dans ve figürler yaparak; konser, organizasyon, fuar vb. etkinliklerde ilgi çekici şovlarla müşterilerinizin/misafirlerinizin dikkatini çekebilirsiniz.
Ürün tanıtımı: Fuar alanınıza, restoranınıza, otelinize, mağazanıza ya da ürün standınıza gelen misafirlerinizi karşılayabilir, ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkındaki bilgileri çok daha doğru ve net şekilde aktarabilirsiniz.
Karşılama hostesliği / Resepsiyon görevlisi: İşyerinizde, fuar ve açılış gibi organizasyonlarınızda misafirlerinizi karşılayarak bilgi verebilir.
Yer Tarifi: Sisteminde yüklü olan herhangi bir yer/nokta sorulduğunda (ör: çıkış kapısı, kayıp eşya bürosu, taksi vb.) anında yön göstererek sesle tarif edebilir. Bunun yanı sıra üzerinde bulunan ekranda harita bilgisini göstererek, gidilecek noktanın rotasını da çizer.
İnteraktif Yapı: İnternetten anlık olarak hava durumu, kur bilgisi, saat-tarih bilgisi vb. alıp, kullanıcıya sesli yada yazılı olarak aktarabilir.
Eğitim: Eğitimlerde çalıştığı alanla ilgili bilgi vererek anlık diyalog kurar.
İsteğe bağlı takılabilecek barkod okuyucu ile bilet, davetiye, yoklama vs bilgileri alınarak kontrolü, doğrulaması ve sayımı yapılabilir.

Related posts

Denizlerin temizliğinde kullanılacak olan ‘Robot Doris’

Fatih Akgün

NASA, Mars 2020’de uzaya yollayacağı keşif aracına ‘Perseverance’ ismi verildi!

Fatih Akgün

KORONA VİRÜSLE MÜCADELE İÇİN ‘SALGIN KARŞITI ROBOT’

Fatih Akgün

Yorum Yap