Teknolojix Haber
MOBİL UYGULAMA

Mobil Uygulamaların İstatistiklerini Tutan Sensor Tower Habersiz Kullanıcı Verilerini Topluyor…

Mobil uygulamaların istatistiklerini tutan Sensor Tower platformunu bu kesmemiş olacak ki dolaylı uygulamaları üzerinden kullanıcılara ait verileri de toplamaya başlamış.

Mobil uygulama dünyasının nabzını tutan önemli analiz platformlarından Sensor Tower ilginç bir haber ile gündemde. Platformun dolaylı yöntemlerle kullanıcıların verilerini habersiz olarak topladığı ifade ediliyor.

İlginç yöntem

Sensor Tower doğrudan ziyaret edilen bir platform değil ve sektörde veri toplayarak uygulamaların kullanım süreleri, indirme rakamları veya hasılatları gibi detaylı grafikler sunabiliyor. Bununla birlikte kullanıcı verilerini toplamak için ilginç bir yöntem kullanıyor.

İlginizi Çekebilir App Store gelir anlamında Google Play’i ikiye katlıyorBuzzFeed tarafından verilen bilgilere göre Sensor Tower tarafından yönetilen ancak farklı isimler kullanan geliştirici hesapları mevcut. Android ve iOS tarafında bu hesaplar VPN, reklam engelleme gibi uygulamalara sahip.

Uygulamalar indirildikten sonra yönetici yetkisini alabilen sertifikalar kuruyor ve böylece hassas kullanıcı verilerine ulaşabiliyor. Sensor Tower patronu Randy Nelson sıkı rekabet nedeniyle böyle bir yönteme başvurduklarını ancak kesinlikle kişiyi tanıtacak verilerin elde edilmediğini ifade ediyor. Luna VPN, Adblock Focus gibi toplam 20 uygulama olduğu tespit edilmiş.

Kullanım koşullarını kesinlikle ihlal etmediklerini belirtse de Google ve Apple’ın bu uygulamaları mağazalardan kaldırdığı dile getiriliyor. Bununla birlikte çoğu popüler olan bu uygulamaların ne kadar telefona kurulduğu ise bilinmiyor.

Related posts

‘Koronavirüs Tedbirleri’! İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine Yeni Bir Genelge Daha Gönderdi…

Meryem ACAR

Google, iPhone ve iPad’lere Özel Drive Güncellemesi

Gelişen Teknoloji, Çöplerinizi Akıllı Çöp Kutuları Atacak!

Meryem ACAR

Yorum Yap