Teknolojix Haber
MOBİL UYGULAMA YAŞAM

Mobilite Engelliler İçin Apple Erişilebilirlik Özellikleri

 

“Bir cihazın gerçek değeri, ne kadar güçlü olduğuyla değil,
size ne kadar güç verdiğiyle ölçülür.”

 

Apple’ın mobilite için geliştirdiği erişilebilirlik özellikleri nelerdir?

 

Tekerlekli sandalye kullanan kişiler düşünülerek tasarımı gerekleştirilen Apple Watch içerisinde yer alan Aktivite uygulaması ile egzersiz hedeflerine ulaşılabilir. Duruş hedefi yerine kullanılacak olan Sürüş hedefi kullanıcılarını her saat başında hareket etmeye yönlendirir. Apple Watch’ta bulunan sensörler, geçiş hareketlerini de içeren bir şekilde farklı hız ve zeminlerde farklı itme tekniklerini düşünerek günlük aktivite hakkında en doğru özeti sunar.

 

Apple Watch’ta bulunan Antrenman uygulaması, istenildiği gibi antrenman yapmaya yardımcı olur. Belirlenmiş egzersiz rutinleri ile hareketleri doğru ölçmeyi ve yapılan egzersiz çeşidine göre mesafe, süre  ya da kalori hedefleri koymayı sağlar. Antrenman uygulamasında, tekerlekli sandalye kullanan kişiler için iki antrenman türü bulunur: Tekerlekli Sandalye İçin Yürüyüş Temposu (Dış) ve Tekerlekli Sandalye İçin Koşu Temposu (Dış). Antrenman seçildiğinde, gerekli sensörler Apple Watch tarafında hemen etkinleştiriliyor.

 

Anahtarla Denetim özelliği ile uyarlanabilen pek çok anahtar donanımı ile, kablosuz oyun kumandaları ile ve dahası basit sesler ile aygıt hem kolay hem de verimli bir halde kontrol edilebiliyor. Motor becerileri önemli derecede sınırlı ise noktasal, öğesel ve manuel taramalar yapılarak menüler, ekran klavyeleri ve Dock’ta yer lan seçenekler arası sıralı olarak gezinilebiliyor.

 

iPadOS ve iOS ve AssistiveTouch ile dokunmatik ekran fiziksel ihtiyaçlara uygun hale getirilebilir. Kıstırma,  basma gibi bazı hareketler kişi için uygun olmadığında, bu hareketlerin yerine kişiye özel dokunma hareketi oluşturulabiliyor.  AssistiveTouch menü düzeni özelleştirilebilir ya da ekranda gezinmeyi sağlayan imlecin kontrolü için bir Bluetooth mouse bağlanabilir. WatchOS‘daki AssistiveTouch özelliği ile gövde üst kısmına ait uzuv farklılıkları olan kişiler yumruk sıkma, iki kez yumruk sıkma veya kıstırma hareketleri ile Apple Watch ekran gezinmesi yapan imleci kontrol edebilir ya da aramaları yanıtlayabilir.

 

Kafa İzleme özelliği ile ekrandaki imleci yönetmek amacıyla aygıtın kamerası kullanılarak baş hareketi izlenir ve eylemi gerçekleştirebilmek için yüz hareketleri takip edilir. Mac‘in bulundurduğu İmleç Denetimi özelliği ile kafa hareketi gibi farklı yöntemler ile imleç ve mouse düğmesi kontrol edilebilir. iPadOS artık üçüncü taraf olarak göz takibi aygıtını da destekliyor. Bu şekilde, kullanıcılar sadece gözler ile iPad kontrolü sağlayabiliyor. 

 

Sık kullanılan sözcük ya da ifadelere özel kestirmeler oluşturulduğunda  iPad, iPhone,  iPod touch ve Mac tarafından yazabiliyor. Yavaş Tuşlar, tuşa basma ile tuşun etkinleşmesi arasındaki geçen süreyi ayarlamaya imkan veriyor. Bu şekilde, aygıtın yalnızca amaçlanan tuş vuruşlarını işlemesi sağlanıyor. Yapışkan Tuşlar ile tuş kombinasyonları eşzamanlı değil  sıra ile girmeye olanak sağlar. Fare Tuşları ise imleci sayısal tuş takımı ile kontrol etmeyi mümkün kılar.

 

Özelleştirilebilir ekran klavyesi olan Erişilebilirlik Klavyesi, MacOS’ta ihtiyaçlara uygun gezinme ve yazma deneyimi yaşanmasına imkan verir. Özel araç çubukları desteği yanında otomatik büyük harfe çevirisi ve daha iyi kelime önerileri gibi gelişmiş yazı özellikleri de sunar. Erişilebilirlik Klavyesi, kafa izleme donanımını da destekler. Bunlar, kısıtlı hareket kabiliyetine sahip kişiler tarafından imleç hareketini ve ekranda yer alan öğeleri seçme veya sürükleme komutlarını yapma imkanı sağlar. Duraklama desteği ile, mouse düğmesi bir kere bile tıklatılmadan MacOS kullanılabiliyor.

 

Arkaya Dokun özelliği ile, iPhone’un arkası tarafına iki ya da üç defa dokunularak sevilen uygulamayı açma veya ekran görüntüsü alma gibi pek ok özel görev otomatik olarak yapılabiliyor.

 

Dokunma Kolaylıkları ile ekranın dokunuşa nasıl tepki vereceği kolaylıkla ayarlanabiliyor. Dokunuşun algılanmasında ne kadar süre dokunmak gerektiği ya da tekrarlı dokunuşların yok sayılıp sayılmayacağı kontrol edilebiliyor. 

 

Siri, gündelik yaşamı kullanan kişinin kendi dili ile kolaylaştırır. Eski bir fotoğraf bulunmak istendiğinde, bir mesaj göndermede ya da perde kapatmak istenildiğinde Siri bu işleri gerçekleştirebiliyor.

 

Dikte, klavye kullanmadan sesle yazmayı sağlar. Mail, web adresi ya da not yazmak dikte ile çok kolaydır. Ekran klavyesinde yer alan mikrofon düğmesi, yazmak istenenler söylendiğinde, cihaz kelimeleri, söylenen karakterler ve sayıları metne dönüştürür.

 

Yazmak yorucu bir iş haline geldiğinde, Metin Tahmini özelliği kullanıcılara yardımcı oluyor. Yazı yazmaya başlandığında, görüşülen kişiye ve öncesinde söylenilene göre çeşitlenen sözcük önerileri sunulur. Kullanıcıya da yalnızca bir sonraki en uygun sözcüğü seçmek için dokunmak kalır.

 

 

Related posts

Peki sokağa çıkma yasağı şartları neler?

Fatih Akgün

Google’dan görme engelliler için özel klavye: Talkback

Fatih Akgün

Cep Telefonlarına Şimdi de Kültür ve Turizm Bakanlığı İçin Ek Vergi Getirildi

Yasemin ACAR

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım