Teknolojix Haber
İNTERNET

Mozilla, Spam E-Posta Sorununu Gidermeyi Hedefliyor!

Tüm küresel e-posta trafiğinin çoğu spam e-postalardan oluşuyor. Siber saldırılara karşı çeşitli ağ güvenliği çözümleri sunan Cisco Talos adlı şirketin yaptığı araştırmaya göre, spam e-postaların Nisan 2020’deki günlük hacmi 320 milyara ulaştı.
Google, mail servisi Gmail’in her gün 100 milyondan fazla kimlik avı e-postasını engellediğini söylüyor. Mozilla kişisel verilerimizi de tehdit eden bu spam e-postaları tek bir tıklamayla durdurabilmeyi hedefliyor. Forbes’in aktardığı bilgilere göre, Mozilla şu anda Firefox kullanıcıların tek bir tıklama ile istenmeyen e-postalara son verebilecekleri yeni bir eklentiyi test ediyor.

Mozilla tarafından test edilen bu özellik, 250 milyon Firefox kullanıcısının spam derdini  çözüme kavuşturmak için çalışıyor. Siteye kayıt olurken, e-posta alanlarının yanındaki “Relay” butonuna tıkladığınızda, eklenti isteğe bağlı olarak bir takma e-posta adı oluşturulmasını sağlıyor.

Bu yeni adrese gönderilen tüm e-postalar otomatik olarak gerçek adresinize yönlendiriliyor. Mozilla, eklentisini “anonim e-posta adresleri oluşturabildiğiniz ve işiniz bittiğinde e-posta adresini devre dışı bırakabileceğiniz veya yok edebileceğiniz benzersiz bir çözüm” olarak tanımlıyor.

Oluşturulan sahte e-posta adresini kaldırmanız, kaydolduğunuz siteden başka e-postalar almayacağınız ve bu siteden kaynaklı tüm spam e-postaların sonlandırılacağı anlamına geliyor. Üstelik, kullandığınız bir hizmet veri ihlali yaşarsa, bu yöntem sayesinde otomatikman korunmuş oluyorsunuz. Spam sorunu ile çok daha etkili ve kalıcı bir şekilde başa çıkmayı sağlayan Private Relay eklentisi, şu anda beta sürecinde. Test sürecinin ne zaman biteceği ise şimdilik belli değil.

Related posts

Windows 10 Açığı Chrome’u Vurdu!

Fatih Akgün

Mozilla, Flash Desteğini Tamamen Kesiyor!

Fatih Akgün

Instagram’ın Kurucularından Koronavirüs’e Karşı Yeni Site!

Yağmur Kübra Yazıcı

Yorum Yap