Teknolojix Haber
YAZILIM

MSSQL nedir?

veritabanı

MSSQL nedir?

MSSQL uzun adı ile Microsoft SQL Server™, basit olarak içerisinde düzenli birçok verilerin depolandığı ve verilere birden fazla kullanıcının aynı anda erişmesini sağlayan kurumsal çaplı bir ilişkisel veri tabanı yönetim sistemidir (RDBMS – Relational Database Management System “İlişkisel Veritabanı Sistemi”).

MSSQL (MS – Microsoft , SQL  – Structured Query Language), Microsoft tarafından geliştirilmiştir. MSSQL bir sunucu yardımı ile veri tabanı olabilmektedir, bir sunucu yardımı ile veri tabanı olabilen kısmi veri tabanıdır. Windows platformlar üzerinde .NET veya ASP programlama dili aracılığıyla oluşturulan web siteleri ve web yazılımlarda veritabanı görevi görmesi amacıyla kullanılır. Örneğin internet veya bir blog sitesi içerisindeki yazılar, yorumlar, kullanıcı bilgileri ve daha birçok veri MSSQL yardımıyla depolanabilmektedir.

Microsoft SQL Server ile Neler Yapabilirsiniz?

MSSQL’in database altyapısı ile çevrimiçi veya çevrimdışı işlemlerimiz için ilişkisel veri tabanları oluşturabilir, oluşturduğumuz bu veri tabanları üzerinde tablolara oluşturarak datalarımızı kolay bir şekilde yöneterek (Ekleme, Güncelleme, Silme, Listeleme v.b.) güvenli bir şekilde saklayabiliriz. Microsoft SQL Server ile veri işleme, indeksleme, sorgulama, raporlama gibi çeşitli işlemler yapılabilir:

  • Veri işleme ve depolama
  • Veri indeksleme ve sorgulama
  • Veri tabanı yönetimi
  • Veri akışı optimizasyonu
  • Veri raporlama
  • İlke tabanlı veri erişimi

Windows tabanlı sunucular ve programlama dillerinde MSSQL en çok kullanılan veri tabanı tipidir. Bu yazılım dilleri içerisinde MSSQL veri tabanına bağlanmak ve bu veri tabanı üzerinde işlemler gerçekleştirmek birçok programlama diline göre çok daha kolaydır. MSSQL ücretsiz bir veritabanı sistemi olmamasına karşın kullanıcılara gelişmiş ve öne çıkan özellikler sunması nedeniyle daha çok tercih edilmektedir. Bilişim, sağlık ve finans gibi çeşitli sektörlerde önde gelen şirketler tarafından tercih edilen Microsoft SQL Server, her tip kullanıcının ihtiyaçlarına uyum sağlayabilen ölçeklenebilen bir yapıya sahiptir.

MSSQL Kurulumu

Mssql server kullanıcı odaklı ürün destekleri bulunmaktadır. Bunlardan Sql Server Express sürümü masaüstünde, web üzerinde ve küçük sunucularda çalışan uygulamaları geliştirmek ve üretmek için uygun ücretsiz bir sürümdür. Ücretsiz olan Sql Server Express kulanarak, giriş seviyesi veritabanı ile 10 GB boyuta ulaşabilen küçük, veri odaklı web uygulamaları ve mobil uygulamalar geliştirebilirsiniz.

MSSQL İndirme

Microsoft SQL Server’ı indirmek için Microsoft’un kendi web sitesi üzerinde yer alan Microsoft Download Center‘ı ziyaret edebilirsiniz.

mssql

MSSQL Dersleri

MSSQL veritabanlarını yönetmek diğer birçok veritabanı sistemine göre kısmen daha kolaydır. Tabii, temel komutların öğrenilmesi ve bu komutlar üzerinden nasıl işlem yapılacağı gibi bilgilerin tam olarak kavranabilmesi için MSSQL dersleri görmek gerekecektir. MSSQL dersleri ve takıldığınız konular hakkında yardım için internetten forumlar içerisinden veritabanı ile ilgili alanlardan destek alabilirsiniz.

MsSQL ve MySQL farkı kısaca nedir?

MSSQL ile MySQL arasındaki farklar da merak edilen konulardan bir tanesi. İki sistemin üreticileri, satış politikaları, arayüz seçenekleri, dil destekleri, kaynak kodları, işletim sistemi destekleri, disk gereksinimleri, kullanım özellikleri birbirinden farklı. Bu da tercih aşamasında bu değişkenleri incelemenizi gerektiriyor. Örneğin ücretsiz, açık kaynak kodlu bir araç düşünüyorsanız MySQL’i, kapalı kaynak kodlu bir ürün düşünüyorsanız MSSQL’i satın alabilirsiniz.

Related posts

WordPress Image Optimizer – WebP Convert Kurulumu

Fatih Akgün

iNFT Nedir? iNFT’nin NFT’den Farkı Nedir? iNFT ile Metaverse’de Neler Değişecek?

Yelda Erdoğan

WordPress Jetpack Ayarları (Ekstra Güvenlik, Hız, Trafik için) Nasıl Yapılır?

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım