Teknolojix Haber
BİLİM YAŞAM

Mutasyona uğrayan covid-19 virüsü Türkiye’de var mı?

Merak edilen soru: Mutasyona uğrayan covid-19 virüsü Türkiye’de var mı?
İngiltere’de çok çabuk yayılan mutant Covid-19 virüsü dünyanın en çok konuşulan konusu oldu. Büyük bir merakla cevabı aranan sorular;

Eylül’de ortaya çıkan bu covid-19 varyantı , Türkiye’ye de geldi mi? Herhangi bir vaka görüldü mü?

Eylül ayında İngiltere’de mutasyona uğrayan covid-19 virüsü büyük bir hızla yayılarak aralık ayında binlerce insana bulaştı. Mutasyona uğrayan virüsün bulaşma hızı yüzde yetmiş daha fazla olduğu tespit edildi. Birçok ülke bu virüsün yayılmasını önlemek için İngiltere ile seyahat kısıtlaması kararı aldı.

20 Aralık gecesi İngiltere, Hollanda, Danimarka ve Güney Afrika’dan ülkemize uçuşlar da kaldırıldı. Karar alındığı an itibariyle havada olan 335 yolcuya PCR testi yapıldı ve yolcular izole edildi. Sağlık Bakanlığı tedbirleri genişleterek 14 Aralık’tan itibaren İngiltere’den gelen 4 bin 603 yolcuyu da izolasyona aldı.

Ancak Eylül ayında ortaya çıktığı belirtilen mutant virüs Türkiye’de de görülüp görülmediğine ilişkin farklı görüşler mevcut.

RNA virüsleri genel anlamda mutasyona uğradığı biliniyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz salgının başından beri ülkemizde görülen tüm virüs suşlarında gen mutasyonunu düzenli olarak taramaktadır. Eylül ayından beri ülkemizde görülen suşların incelenmesi kısa sürede neticelenecektir.” dedi.

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, “Bununla ilgili Türkiye’deki merkezler de sürekli araştırma yapmaya devam ediyorlar. Elimizde zaten virüsün ilk genetik haritası var. Şu anda bizim ülkemizdeki hastalardan alınan numunelerden çalışılıp virüsler izole ediliyor ve onlar sürekli olarak ilk virüsle karşılaştırılıyor. Ama bu tür bir değişikliğe şu ana kadar rastlanmadı” dedi.

Konuşmasına devam ederek Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, “Mutasyon virüs elbette Türkiye’de görülebilir. Bu bir RNA virüsü ve ne kadar çok kişiye bulaşıp ne kadar fazla çoğalırsa mutasyon geçirebilme olasılığı da o kadar yükseliyor. Şu andaki sorun İngiltere’deki virüsün ülkemize gelip gelmeyeceği.” dedi.

Mutasyona uğrayan covid-19 virüsü Türkiye'de var mı?

Mutasyona uğrayan covid-19 virüsüne  aşıların etkinliğinin devam edip etmeyeceği merak konusu oldu.

DSÖ’nün COVID-19’a karşı mücadele ekibinin lideri Maria Van Kerkhove konuyla ilgili yaptığı açıklamada “İngiltere, yeni tip corona virüsünün daha fazla yayılan türünün aşıları etkilemediğini belirtti.” bilgisini verdi.

DSÖ Baş Bilimcisi Soumya Swaminathan ise yaptığı açıklamada, “Şimdiye kadar bir dizi değişiklik ve mutasyon görmemize rağmen, hiçbiri virüsün şu anda kullanılan ilaçlara veya geliştirilmekte olan aşılara duyarlılığı üzerinde önemli bir etki yapmadı ve umuyoruz ki bu durum böyle olmaya devam edecek” dedi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Esin Şenol Mutant virüsün Eylül ayında izleme alınmaya başlandığının altını çizdi.

Şenol, “İngiltere’de Aralık ayında yaygınlaştı. Mutant virüsler hep oluyor ve izleme alınıyor. Bu dikkatle izleme alınmış virüslerden bir tanesi. Toplumda yaygınlaştığı fark edilince ‘Bir adaptasyon avantajı mı sağladı?’ diye düşünülüyor. Bu varyant her yerde olabilir, her ülke izlemini yapmalı. Virüsle ilgili izlem yapılmalı ve önlemlere mutlaka devam edilmeli” ifadelerini kullandı.

Mutant virüs Türkiye’de olabilir

Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Tanıl Kocagöz’” virüs Türkiye’ye daha önce ulaşmış olabilir. Aslında bu mutasyonlar o kadar çok oluyor ki Türkiye’de de bu tarz yani Spike proteininde mutasyonlar olmuş olabilir” dedi.

Karagöz; “Her örneğe dizi analizi yapılamıyor. İngiltere’nin güneyinde daha fazla vaka görüldüğü için oradaki suşlar (alttürler) incelendi ve böyle bir durum ortaya çıktı. Ancak Türkiye’ye ulaşmış olabilir ya da Türkiye’de de aynı mutasyon gerçekleşmiş olabilir. Burada çok panik olacak bir şey yok. Çünkü virüsün öldürücülüğünde bir artış yok. Daha ciddi bir hastalığa neden olmamış. Burada biz evrimsel olarak böyle bir şey bekliyoruz zaten. Çünkü daha kolay bulaşıp, daha az öldürücü olan virüslerin yayılma ihtimali çok daha fazla.” diyerek konun önemini vurguladı.

 Bilim Kurulu Üyesi ve Halk Sağlı Uzmanı Prof. Dr. Levent Akın, virüsün yayılmasının çok fazla vakit almadığını söyledi.

Prof. Dr. Levent Akın “Güney Amerika’nın en güney ucunda bir bölgede görülen bir virüsün suşu (altkültürü), Rusya’nın Kuzey Doğusundaki en uç noktasına ulaşması fazla vakit almıyor. Bir kişi Kızamık virüsünü ortalama 12 kişiye bulaştırır. Burada bu oran 3-4 civarı. Önemli olan ne kadar korunduğumuz. Virüs aralık ayından bu yana tam 250 kez mutasyona uğradı. Bizde bir kez görüldü. Bu normaldir yaşamak için virüs devamlı bir değişime girmek ister.” bilgisini verdi.

Kaynak :cumhuriyet

Diğer Yaşam ilgili haberlere buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Normal kağıdı bilgisayar klavyesine dönüştürdü – Video

Fatih Akgün

Dokunmayı İnsan Derisinden 1.000 Kat Daha Hızlı Algılayabilen Yapay Deri Geliştirildi

Fatih Akgün

Samsun’da Böbreğini Sosyal Medyadan Satışa Çıkardı!

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım