Teknolojix Haber
TeknolojiXHaber YAZILIM

MySQL Nedir?

Veri tabanları; depolamaya ihtiyaç duyduğumuz tüm verileri kaydedebilmemizi sağlayan ve bu verilere kolayca erişebilmek, raporlama yapabilmek gibi imkanları sağlayan özel yazılımlardır.

MySQL, Yapısal Sorgu Dili‘ne dayanan Oracle destekli ve açık kaynak ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir (RDBMS).

MySQL, Linux, UNIX ve Windows dahil olmak üzere neredeyse tüm platformlarda çalışır. Çok çeşitli uygulamalarda kullanılma imkanına rağmen, MySQL çoğunlukla web uygulamaları ve online yayıncılık alanında kullanılmaktadır.

MySQL,  LAM olarak adlandırılan açık kaynaklı enterprise oluşumunun önemli bir bileşenidir. LAMP, işletim sistemi olarak Linux, web sunucusu olarak Apache , ilişkisel veritabanı yönetim sistemi olarak MySQL ve nesne odaklı kodlama dili olarak PHP kullanan bir web geliştirme platformudur.

Günümüzde MySQL, dünyanın en iyi web sitelerinin çoğunun ve Facebook, Twitter ve YouTube gibi sayısız kurumsal ve tüketiciye dönük web tabanlı uygulamanın arka planında kullanılan veri tabanı sistemidir.

İstemci-Sunucu Modeli 

İlişkisel bir veritabanı sistemi olmanın ötesinde, MySQL ayrıca istemci-sunucu modeli adı verilen bir şey kullanır.

Sunucu kısmı, verilerinizin gerçekte bulunduğu yerdir. Bu verilere erişmek için talepte bulunmanız gerekir.

İstemci daha önce bahsettiğimiz programlama dili olan SQL’i kullanarak müşterinin ihtiyaç duyduğu veriler için veritabanı sunucusuna bir istek gönderir.

 

MySQL Nasıl Çalışır?

Piyasadaki çoğu veritabanı yönetim sistemi gibi, MySQL de bir istemci-sunucu mimarisine sahiptir ve ağa bağlı bir ortamda kullanılabilir. Sunucu programı, veritabanı dosyalarının depolandığı aynı fiziksel veya sanal sistemde bulunur ve veritabanları ile tüm etkileşimlerden sorumludur.

Veritabanı yönetimi için MySQL araçları veya diğer programlama dillerinde yazılmış uygulamalar gibi çeşitli istemci programları, sunucuya bağlanabilir ve veritabanı talepleri yapabilir. Sunucu, istemci isteklerini işler ve sonuçları istemciye geri gönderir.

Bir istemci, sunucuyla aynı sistemde veya uzak bir ana bilgisayarda bulunabilir ve sunucuya bir ağ veya internet bağlantısı üzerinden veritabanı istekleri gönderebilir. Önemli olan, MySQL sunucusunun istemcilerin bağlanması için çalışıyor olmasıdır.

 

En Popüler MySQL GUI Araçları

MySQL, en yaygın kullanılan ve popüler veritabanı teknolojileri arasındadır. Bu nedenle veritabanları tasarlama, oluşturma ve yönetme süreçlerini daha kolay ve daha rahat hale getirmek için oldukça fazla araç oluşturulmuştur. Ancak, gereksinimlerinize en uygun aracı seçmek zor olabilir. Bu nedenle, hem geliştiriciler hem de DBA’lar için en iyi 3 MySQL GUI aracının listesini sizin için derledik:

 

1. dbForge Studio for MySQL

Bu çok amaçlı GUI aracı, MySQL veritabanı geliştirme ve bakımı için gerekli olan çok çeşitli özellik ve işlevleri içeren bir IDE’dir. Sorgular oluşturmanıza ve yürütmenize, depolanan rutinleri geliştirmenize ve hatalarını ayıklamanıza, veritabanı nesne yönetimini otomatikleştirmenize, sezgisel bir arayüz aracılığıyla tablo verilerini analiz etmenize ve çok daha fazlasına olanak tanır.

2. MySQL Workbench

MySQL Workbench, veritabanı mimarları, geliştiricileri ve DBA’lar için birleşik bir görsel araçtır. Veritabanlarını tasarlamak, geliştirmek ve yönetmek için çeşitli işlevler sağlar. 3 sürümü mevcuttur: Community, Standard ve Enterprise. Community, temel bir dizi özellik sunan ücretsiz bir açık kaynak sürümüdür, geri kalan ikisi genişletilmiş işlevselliğe sahip ticari sürümlerdir.

3. phpMyAdmin

phpMyAdmin, PHP ile yazılmış web tabanlı bir MySQL yönetim aracıdır. Kullanımının çok kolay olması ve tamamen ücretsiz olması nedeniyle türünün en popüler araçlarından biridir. Diğer araçların sağladığı bazı gelişmiş özelliklerden yoksun olabilir, ancak temel işlevselliği, MySQL konusunda ileri düzeyde bilgi sahibi olmadan çalışan web siteleri oluşturmanıza yardımcı olmak için yeterlidir.

 

Related posts

Ashampoo WinOptimizer 18 bilgisarınızı hızlandıracak

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yeni Zelanda: Koronavirüs Artık YOK!

Yağmur Kübra Yazıcı

Dijital dönüşüm günümüzde gereklilik mi?

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap