Teknolojix Haber
SEKTÖREL TEKNOLOJİ (Genel) TeknolojiXHaber UYGULAMA YAZILIM

MySQL

 

MySQL NEDİR?
-Veritabanı
-Açık kaynak
-İstemci-sunucu modeli

MySQL neden bu kadar popüler?
Esnek ve kolay kullanım
Yüksek performans
Bir endüstri standartı
Güvenli

MySQL Tarihi

İsmini ‘SQL’ ile Michael Widenius’un kızının adının (My) birleşiminden alır. Aslen MySQL AB adında bir İsveçli şirket MySQL’i geliştirdi. Sun Microsystems adlı Amerikan teknoloji şirketi MySQL AB’yi 2008 yılında satın aldıklarında tam mülkiyete sahip oldular. Daha sonra ise Amerikan teknoloji devi, 2010’da Oracle Sun Microsystems’in kendisini satın aldı ve o zamandan beri MySQL pratikte Oracle’ın mülkiyetinde.

MySQL, SQL tabanlı bir açık kaynak ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir. Web uygulamaları için tasarlanmış ve optimize edilmiştir ve tüm platformlarda çalıştırılabilir. İnternet ile yeni ve farklı gereksinimlerin ortaya çıkmasıyla birlikte MySQL, web geliştiricileri ve web tabanlı uygulama yazılımları için tercih edilen seçenek haline geldi. Milyonlarca sorguyu ve binlerce işlemi gerçekleştirmek üzere tasarlandığından MySQL, çoklu para transferlerini yönetmesi gereken e-ticaret işletmeleri için popüler bir tercih haline geldi. Talep üzerine esneklik, MySQL’in temel özelliğidir.
Şimdi, hadi her terimi ayrı ayrı detaylı bir biçimde inceleyelim:

Veritabanı

Veritabanı genellikle elektronik olarak bir bilgisayar sisteminde depolanan yapılandırılmış bilgi veya veriden oluşan düzenli bir koleksiyondur. Veritabanı genellikle bir veritabanı yönetim sistemi (DBMS) ile kontrol edilir. Veri ve DBMS ve aynı zamanda bunlarla ilişkili uygulama yazılımları bir araya getirildiğinde sıklıkla yalnızca veritabanı olarak kısaltılan veritabanı sistemi olarak ifade edilir.
Günümüzde operasyonda kullanılan en yaygın veritabanı türlerindeki veri genellikle işlemeyi ve veri sorgulamayı verimli hale getirmek üzere bir dizi tablodaki satırlarda ve sütunlarda modellenir. Böylece veri kolayca erişilebilir, yönetilebilir, değiştirilebilir, güncellenebilir, kontrol edilebilir ve organize edilebilir hale getirilir. Çoğu veritabanında veri yazma ve sorgulama için yapılandırılmış sorgu dili (SQL) kullanılır. ÖRNEK:Bir selfie çektiğinizde düşünün: bir tuşa basar ve kendinizin fotoğrafını çekersiniz. Veriniz fotoğraftır ve telefonunuzun galerisi ise veritabanıdır.

Açık kaynak
Açık kaynak, kullanmak ve değişiklik yapmakta özgürsünüz demektir. Herhangi biri yazılımı yükleyebilir. İhtiyaçlarınızı daha iyi karşılamak için ayrıca yazılımı öğrenebilir ve kaynak kodunu özelleştirebilirsiniz. Ancak, GPL (GNU Kamu Lisansı) şartlara bağlı olarak neler yapabileceğinizi belirler. Eğer daha esnek sahipliğe ve gelişmiş desteğe ihtiyacınız olursa ticari lisanslı versiyonu da bulunmaktadır.

İstemci-sunucu modeli
RDBMS yazılımını yükleyen ve çalıştıran bilgisayarlara istemci denir. Her veriye erişmeleri gerektiğinde RDBMS sunucusuna bağlanırlar. Bu “istemci-sunucu” kısmıdır.

MySQL birçok RDBMS yazılımı seçeneklerinden biridir. MySQL’in popülerliği yüzünden RDBMS ve MySQL’in çoğu zaman aynı olduğu düşünülür. Facebook, Twitter, Youtube, Google ve Yahoo gibi popüler web uygulamalarının hepsi veri depolamak için MySQL kullanır. En başta sınırlı kullanım için yaratıldığı halde, şimdilerde Linux, macOS, Microsoft Windows ve Ubuntu gibi birçok önemli programlama platformuyla uyumludur.

MySQL NASIL ÇALIŞIR?

Bu resim istemci-sunucu yapısını basit bir şekilde açıklar. Bir ya da birden çok cihaz (istemciler) bir sunucuya belirli bir ağ üzerinden bağlanırlar. Her istemci grafik kullanıcı arayüzünden (GUI) istek yapabilir ve iki taraf da talimatı anladığı sürece, sunucu istenilen sonucu verecektir. Çok tekniksel olmadan, bir MySQL ortamında gerçekleşen işlemler de aynıdır, bunlar:

MySQL veri depolamak ve manipüle etmek için bir veritabanı yaratır ve her tablonun ilişkisini tanımlar.
İstemciler MySQL’de belirli SQL ifadeleri yazarak istek yapabilir.
Sunucu uygulaması istenen bilgiyle yanıt verecek ve bu da istemcinin tarafında gözükecektir.
İşte hepsi bu kadar. İstemcinin tarafında genellikle hangi MySQL GUI’ı kullanacaklarına önem verirler. GUI ne kadar hafif ve daha kullanıcı dostu olursa veri yönetme etkinlikleri de o kadar hızlı ve kolay olacaktır. En popüler MySQL GUI‘larından bazıları MySQL WorkBench, SequelPro, DBVisualizer ve Navicat Veritanı Yönetici Aracıdır. Bazıları ücretsizken bazıları ticaridir, bazıları yalnızca macOS için çalışır ve bazıları ise büyük işletme sistemleriyle uyumludur. İstemciler GUI’ı ihtiyaçlarına göre seçmelidir. Web veritabanı yönetimi için, WordPress sitesi de dahil, en bariz seçenek phpMyAdmin’dir.

MySQL neden bu kadar popüler?

MySQL kesinlikle piyasadaki tek (RDBMS) değildir ancak en popülerlerinden biri ve arama motorlarında ve profesyonel LinkedIn profillerinde bahsedilme sayısı ve internetteki forumlarda teknik tartışmalar sıklığı gibi parametrelerle puanlandırıldığında Oracle Veritabanının ardından ikincidir. Birçok teknoloji devinin ona güvendiği gerçeği hak ettiği pozisyonu daha da sağlamlaştırıyor. Neden mi? İşte sebepleri:

Esnek ve kolay kullanım
Kaynak kodu kendi beklentilerinize göre değiştirebilirsiniz ve üstelik gelişmiş ticari versiyonuna da yükseltme seçeneklerini de içeren bu seviyede bir özgürlük için hiçbir şeye ödemenize gerek yok.

Yüksek performans
Envai çeşit sunucu kümesi MySQL’i desteklemektedir. İster yüksek miktarda büyük e-Ticaret verisi depoluyor olun, ister ağır ticari istihbarat etkinlikleri yapıyor olun, MySQL ideal hızla size kolayca yardım edecektir.

Bir endüstri standartı
Birçok endüstri yıllardır MySQL kullanmaktadır, yani yetenekli geliştiriciler için bolca kaynak bulunmaktadır. MySQL kullanıcıları yazılımın ani gelişimini ve ihtiyaç duyarlarsa kısa süre çalışmaya hevesli bağımsız uzmanlar bulmayı bekleyebilir.

Güvenli
Doğru RDBMS yazılımını seçerken ana endişeniz verinizin güvenliği olmalıdır. Erişim Ayrıcalığı Sistemi ve Kullanıcı Hesabı Yönetimi ile, MySQL güvenlik çıtasını yükseltiyor. Host bazlı doğrulama ve parola şifreleme de mevcuttur.

Sonuç
Umarız bu makalede “MySQL nedir” sorusuna cevap verebilmiş ve size yardımcı olabilmişizdir. Anlamadığınız bir şey mi var? Aşağıdaki yorumlar kısmından bize sorabilirsiniz.

Related posts

Apple Card hakkında soruşturma başlatıldı

Fatih Akgün

PlayStation 5 Etkinliğinin Tarihi Kesinleşti

Fatih Akgün

En güzel Atatürk Fotoğrafları!

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım