Teknolojix Haber
DONANIM UZAY ve SAVUNMA

Nano Boyuttaki İşlemciler..

İşlemcilerdeki Nm Değeri Nedir ve Ne İşe Yarar

nano-işlemci_1

Günümüzde özellikle bilişim sektöründe adını sıkça duyduğumuz işlemcilerdeki nm değerinin ne ifade ettiğini sizlerle paylaşıyoruz. Öncelikli olarak nm yani nanometre kavramını açıklamakta fayda var.

Nanometre Nedir?

Nanometre yani kısaca nm, matematiksel bir ölçü birimidir. Daha basite indirerek ifade etmek gerekirse; nasıl ki günlük hayatta mesafeleri ölçek için kilometre, metre ve milimetre gibi kavramları kullanırız, nanometre de mesafeleri ölçmede kullanılır. Ancak nanometre, oldukça küçük mesafeleri hesaplamada kullanılan bir ölçü birimidir. Bu nedenle bilişim sektöründe bu ölçü birimi çok kullanılır. Şöyle söyleyelim 1 milimetre, 1 milyon nanometreye eşittir.

Peki İşlemcilerde Bulunan Nm Değeri Ne İfade Ediyor?

Şu an kullanılan işlemciler içersinde milyonlarca hatta milyarlarca transistör bulunuyor ve bunlar işlemcinin performansını doğrudan etkiliyor. Nanometre de bu transistörlerin arasındaki mesafeleri yani yan yana dizilmiş olan transistörlerin uzaklığını ifade etmek için kullanılır. Örnek verecek olursak 14nm teknolojisi ile üretilen işlemcilerdeki transistörler arasındaki mesafe 14 nanometre, 10 nm teknolojisi ile üretilen işlemcilerdeki transistörler arasındaki mesafe ise 10 nanometredir.

nano-işlemci_2

 

İşlemcilerdeki nanometre değeri düştükçe transistörler arasındaki mesafe azalır. Böylece transistörler daha az güç tüketir ve daha az ısı yayar. Bu da işlemcinin daha yüksek performansta çalışmasını sağlar. Ayrıca işlemcideki transistörler birbirine ne kadar yakınsa işlemci içerisine o kadar fazla transistör sığdırılabilir. Tabi bu da işlemcinin daha geç ısınmasına ve daha az güç tüketip daha yüksek performansta çalışmasına katkıda bulunur.

nano-işlemci_3

 

Şu an işlemcilerde 14nm, 12nm, 10nm, 7nm kavramlarını duyuyoruz. Teknoloji ilerledikçe işlemcilerde bulunan nanometre değerlerinin daha da düştüğünü hep birlikte göreceğiz.

 

Related posts

Intel’in Yeni Nesil Optane ve NAND SSD’si Detayları Açıklandı!

Fatih Akgün

MSI, Yeni Bravo Dizüstü Bilgisayarını Tanıttı!

Fatih Akgün

Gökadamızda Fosil galaksi kalıntılarına rastlandı

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım