Teknolojix Haber
BİLİM YAŞAM

Nanoteknoloji Sayesinde Zerdeçaldaki Kürkümin Emilimi Arttırıldı …

Son günlerde en popüler baharatlar arasında olan  zerdeçalın sağlığa faydalarından oldukça sık bahsedilmektedir. Zerdeçal (kürkümin) üzerine yapılan araştırmalarda anti-enflamatuvar  olduğu hatta kalp hastalığı,kanser ve Alzheimer tedavisine yardımcı olabileceğinin altı çizilmektedir.

zerdeçal ile ilgili görsel sonucu

Bilim insanlarının yeni yaptığı araştırmada ise, zerdeçaldeki aktif madde kürküminin biyolojik aktarım verimi arttırıldı.

Normalde, zerdeçal toz formda sindirildiğinden, vücut tarafından emilim miktarı kısıtlıdır.

Güney Avustralya Üniversitesi’den araştırmacılar Texas A&M Üniversitesi ve Kanada McMaster Üniversitesi’nden araştırmacılarla birlikte çalışarak, yeni bir alternatif oluşturuldu.

Araştırmacılar, kürkümin yüklenmiş küçük nano parçacıklar ürettikleri yeni bir proses geliştirdiler. Laboratuvarda yapılan testlerde nano kürkümin oral alımında, insan hücrelerine aktarım oranının  % 117’ye kadar arttığı gözlendi.

Laboratuvar hayvanlarında üzerinde yapılan testlerde ise nanoparçacıkların etkili bir şekilde sindirimiyle, bilişsel bozulmanın önlendiği, hatta geriye çevrildiği gösterildi.

zerdeçal ile ilgili görsel sonucu

Ayrıca kürküminin oksidatif stresi ve enflamasyonu baskılayarak, Alzheimerla ilişkili amiloid plakların kaldırmaya yardımcı olduğu iddia ediliyor.

Yapılan çalışmanın son fazında ise kürküminin genital iltihapların(HSV-2) yayılmasını da önlediği belirtildi. Kadınlar biyolojik açıdan,  hem bakteriyel, hem de viral olarak genital iltihaplara yatkındır. Çünkü, kadın genital kanalındaki mukozal bariyer zarar görebilir. Buna karşın kürkümin genital enflamasyonu azaltarak, HSV-2 enfeksiyonuna karşı kontrol sağlayabilir. Bu da, kadın genital kanalında, HIV enfeksiyonunun önlenmesinde faydalı olabilir.

Araştırma International Journal of Molecular Sciences dergisinde yayınlandı. Kaynak: EurekAlert

Related posts

Göz aldanmasına yol açan resmin sırrı çözüldü!

Son Dakika! Bakan Koca’dan 40 şehir Açıklaması…

Meryem ACAR

Kokunun Hafızayı Güçlendirdiği Ortaya Çıktı

Fatih Akgün

Yorum Yap