Teknolojix Haber
BİLİM

NASA, Arktik Üzerindeki Ozon Seyrelmesi İçin Rekor Seviyeyi Açıkladı

NASA’dan bilim insanları, Kuzey Kutbu üzerindeki ozon tabakasına ilişkin araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Söz konusu bölgedeki ozon seyrelmesi mart ayında rekor seviyede düşerek, 205 Dobson birime geriledi.

Antarktika’nın üstünde oluşan ozon katmanında, bu yıl Kuzey Kutbu üzerinden yapılan gözlemlerde olağanüstü bir açıklık gözlemlendi. Geçtiğimiz günlerde bilim insanları, Arktik üzerindeki ozon deliğinde güçlü bir azalma kaydetmişlerdi.

NASA’dan konuyla ilgili gelen son bilgilere göre, Arktik üzerindeki ozon seyrelmesi mart ayında rekor seviyede düşüş yaşadı. Uydu gözlemlerinden elde edilen verilere ilişkin yapılan analizlerin, ozon seviyelerinin 12 Mart’ta 205 Dobson birime düşerek en düşük gerilemeyi yaşadığı bildirildi. Dobson birimi, Dünya atmosferi boyunca dikey bir sütundaki eser gaz miktarının ölçü birimi olarak biliniyor.

 

Kuzey Kutbu’da ozon seviyesi, mart ayında 205 Dobson birime geriledi

Benzer düşük ozon seviyeleri, 1997 ve 2011 yıllarında stratosferde meydana geldi. Karşılaştırma yapacak olursak, Arktik’te daha önce gözlenen mart ayının en düşük ozon değeri 240 Dobson birimi dolaylarındaydı. NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden bilim insanı Paul Newman, “Bu yılın düşük Arctic ozonu her on yılda bir olur.” dedi ve ekledi: “Ozon tabakasının sağlığı için, kutup ve ozon seviyeleri mart ve nisan aylarında tipik olarak yüksek olduğu için bu önemlidir.”

Ozon tabakası, yeryüzündeki hayatı Güneş’in zararlı ultraviyole radyasyonundan koruyan doğal kalkan görevi gören bir gaz tabakası olarak biliniyor. Zararlı ultraviyole radyasyon, cilt kanseri ve katarakt ve diğer çevresel konularda problemlere yol açıyor.

Related posts

5G: İnsan Sağlığı İçin Güvenli mi, Değil mi?

GENLERİ BİLİNENDEN FARKLI VİRÜS KEŞFEDİLDİ

Fatih Akgün

Normal kağıdı bilgisayar klavyesine dönüştürdü – Video

Fatih Akgün

Yorum Yap