Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

NASA Artemis’in yapımı için 3firma seçti

NASA Artemis'in yapımı için 3firma seçti

NASA Artemis’in yapımı için 3firma seçti

Nasa şirketlerin Aya inen Artemis uzay araçlarını üreteceklerini açıkladı. 30 Nisan 2020 perşembe günü ,NASA yöneticilerinden Jim Bridenstine ,Aya insanların gidebilmesi için kullanılacak olan uzay araçlarını üretmesi için seçilen ticari şirketleri açıkladı.NASA Artemis’in yapımı için 3firma seçti. Blue Origin, Spacex, Dynetics.

NASA  yeni Ay Uzay aracını üretmek ve geliştirmek için 3 firma seçti. Bu uzay aracı 2024 te ve daha sonrasında astronotları ayın yüzeyine taşıyacak. Ajans 30 Nisan 2020 de
Artemis programı için bir insan iniş sistemi tasarlamak ve inşa etmek için Blue Origin liderliğindeki bir ekip olan SpaceX ve Dynetics ile sözleşme imzaladığını duyurdu. Bu proje  2020’lerin sonlarına doğru ayın etrafında ve çevresinde sürdürülebilir, uzun vadeli bir insan varlığı oluşturmayı hedefliyor.

NASA Yöneticisi olan Jim Bridenstine “İhale edilen sözleşmeler ile ,İlk kadının ayağını ay yüzeyine bastığı  o inanılmaz an  dahil olmak üzere , 2024 yılında ay yüzeyine astronotların gidebilmesi için gereken bu son adımı sayesinde Amerika  ilerliyor.”dedi. “Appollo era dan sonra ilk defa NASA insanların aya inebilmesi için  böyle bir kaynak yarattı. Ve şimdi Artemis programı için işi yapacak olan sözleşmeli ortaklarımız var.” dedi.

Gelecek Uzay teknolojileri (NextStep-2) programı

Ajansın Çalışanlarının iletiğine göre  NASA’nın Keşif Ortakları için  Gelecek Uzay teknolojileri (NextStep-2) programı adı altında imtiyazlı olan bu ihaleler sabit bedelli sözleşmeler olup  10 aylık iş  için  toplam da  milyon dolar belirlenmiş. NASA 2019 yılının Eylül ayında teklifler için davet yayınladı. Davete verilen cevaplar ise aynı yılın kasım ayına kadar kabul edildi.

SpaceX in hala geliştirmekte olduğu Mars’a yerleşme ve diğer çeşitli iddialı keşiflere olanak tanımak için kullanılacak olan  büyük Yıldız aracını merkeze alan öneriye kaynak sağlandı.

Yıldız gemisi Super Heavy olarak adlandırılan  çok büyük  bir roketin tepesinde uzaya fırlatılacak. Ancak yıldız gemisi Ay’a ve Mars’a iniş kalkışını başka araclara ihtiyaç duymadan kendi imkanları ile yapacak.

NASA Artemis’in yapımı için 3firma seçti

Blue Origin firması ; Lockheed Martin, Northrop Grumman ve Draper ortak olarak içinde  bulunduğu, “Ulusal Takım” adı verilen gruba liderlik edecek. NASA  görevlilerinin verdiği bilgiye göre; Bu firmalar, 3 kademeli bir sistem oluşturacaklar. Oluşturulan bu sistemde ise  bir iniş aracı ,bir kalkış aracı ve bir de nakil evresi bulunacak

Alabama  merkezli Dynetics firması ise iniş evresi ve kalkış evresinden oluşan iki kademeli bir sistem imşa edecek.
Bu yaklaşımların çeşitliliği bu üç teklifin en büyük pozitif yönü olan kayda değer çoklukta tasarım temin edilebimesi ile temsil edildi.

Alabama ‘nın Hustville kasabasındaki NASA nın Marshal Uzay Uçuşları Merkez’nde   İnsan İniş Sistemi Programı yöneticisi  olan Lisa Watson-Morgan haberciler ile yapılan telekonferans görüşmesidebilgi verdi. NASA 10 ay boyunca 3 tane ticari takım ile birlikte çalışacak ve bu arada ilerlemelerini denetleyecek.

NASA yetkilileri, Ajansın, bu süre içerisinde  hangi ekiplerin bir tanıtım gösterisi görevini gerçekleştireceğini belirleyecektir; bundan sonra bir zamanda da son  iniş sistemi seçiminin yapılacağını söyledi. Artemis mimarisi ,astronotları uzaya gönderecek olan NASA nın Orion mürettebat kapsülü ve büyük Uzay Fırlatma Sistemi Roketine dayanır.
NASA Gateway ismini verdiği Ay etrafında yörüngeye yerleştirmek için küçük boyutlu bir uzay istasyonunu inşa etmeyi planlıyor.  Bu istasyon ay yüzeyinde yapılacak insanlı ve insansız görevler için konaklama bölgesi olarak hizmet edecek.

Aya iniş sistemi önemli

Artemisin en büyük parçası iniş sistemi olduğundan ajans  2024 de Ay’a inişi başarılı bir şekilde gerçekleşmesini istiyor , 2019 yılının Mart ayında Trump yönetiminde başlamış olan  bu sistemin geliştirilmesi önceliği ;ajans için büyük önem taşıyor.

Washington D.C ‘de   NASA nın İnsani Keşifler ve Görev İşlemleri Başkanlığını  müdür yardımcısı Douglas Loverro “Biz kendi yolumuzdayız” dedi.”Bu kararlarla ülkenin hedeflerine ulaşmak için endüstrinin en iyileriyle heyecan verici bir ortaklığa başlıyoruz”diye ekledi.” Özellikle önümüzdeki 10 ay çok ciddi bir süreç.Çok fazla çalışmamız gerekiyor. Başarılı olacağımız konusunda bu ekiple çalıştığımıza çok güveniyorum” diyerek sözlerini bitirdi.

Artemis’in ileride kullanılacağı alan Ay görevi ile bitmiyor, NASA  bu programı gelecekte 2030’larda Mars’a astronot almak için gerekli olacak ajans beceri ve tekniklerini öğreten bir öğretici program olarak görüyor.

Kaynak Space.com

Related posts

Yerli özgün tabancamız “Mete” nin üretimi 200 bini geçti.

Fatih Akgün

NASA’nın tuvaletinin dğeri 23 milyon dolar

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Ay kızgın bir magma okyanusuna sahipmiş

Fatih Akgün

Yorum Yap