Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

NASA’dan Asteroit Açıklaması!

 29 Nisan 2020 günü dünyanın yakınından geçecek asteroit için konuşan yetkililer, rahatlatan açıklamayı yaptı.

 

29 Nisan 2002 günü bir asteroit, dünyadan görülebilecek şekilde yakından geçecek. 4.1 km genişliğinde olan ve Everest dağının yarısı büyüklüğünde olan bu asteroit’in gezegenimize çarpacağı ve insanlığın sonunu getireceği iddia edilmişti.

NASA tarafından keşfedilen ve 1998 OR2 adı verilen bu asteroit, 29 Nisan 2020 günü dünyanın yakınından geçecek. Bu asteroit, bu tarihte teleskopla dünyadan görülebilecek.

NASA ‘da bir dönem çalışan , daha sonra Türkiye ‘ye dönüp İzmir’e yerleşen İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü’nde akademisyen olarak görev yapan İtalyan asıllı Dr. Fabrizio Pinto,  asteroit dünyaya çarpacağı endişesinin yersiz olduğuna dikkat çekti.

Pinto, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Şu anda güneşin etrafında dönen milyonlarca gök taşı var. Dünyanın yörüngesiyle asteroit’in yörüngesinin yakınlaştığı nokta yanlış yorumlanıyor. Bu uzaysal boyutta yakın bir mesafe ancak çarpışma söz konusu değil. Sadece yakınlaşma durumu söz konusu. Aralarındaki mesafe yaklaşık 6,5 milyon kilometre olacak. Bu neredeyse ay ile aramızda olan mesafenin 16 katıdır.” dedi.

Konu ile ilgili NASA ‘da çalışan yetkililerden de açıklama geldi. Asteroitin Dünya’ya çarpmayacağı ve yalnızca yakınından geçeceğini belirten NASA bilim insanı, tehlikenin söz konusu olmayacağını açıkladı.

NASA ‘dan bir yetkili, asteroitin dünya ile ay arasındaki mesafenin 17 katı kadar uzaklıktan geçeceğini söyledi. Dünyadan teleskopla görülebilecek fakat hareket eden bir yıldız gibi olacak.

Related posts

NASA’daki Türk bilim Kadını Dünyanın zeki kadınları arasında

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Bilinmeyen yeni bir astronomik cisim keşfedildi

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Ay kızgın bir magma okyanusuna sahipmiş

Fatih Akgün

Yorum Yap