Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

NASA, Dünya’ya Yaklaşan Asteroidlere Uzay Aracıyla Çarparak Yön Verecek

NASA Yeni Projesinde, Dünya’ya Yaklaşan Asteroidlere Uzay Aracıyla Çarparak Yön Verecek.

NASA, göktaşlarının gelecekte Dünya’ya çarpma ihtimaline karşı başlattığı hazırlıklar kapsamında önümüzdeki yıl bir uzay aracını fırlatmayı planlıyor.

Uzay aracı, Dünya’ya yaklaşan asteroidlere çarparak yönlerini değiştirme görevini üstlenecek.

Her yıl Dünya’nın yakınından onlarca asteroid geçiyor ve gündem konusu oluyor. Gündemde olan Dünya’nın yaklaşık 6 milyon kilometre yakınından geçmesi beklenen 1998 OR2 adlı göktaşı da bunlardan biri. Bilim insanlarına göre 2,4 kilometre çapındaki göktaşı, Dünya’ya çarpması halinde yeryüzünde 10 km çapında bir krater açma potansiyeline sahip.

Bu durumda bugün olmasa da gelecekte bir göktaşının Dünya’ya çarpacağı tahmin ediliyor. Bu tehlikeyi bertaraf etmek için hazırlıklarına başlayan NASA, yeryüzüne yaklaşan asteroidleri belli bir mesafede iken bir çarpmanın etkisiyle başka tarafa yönlendirmek istiyor.

Double Asteroid Redirection Test (DART) adı verilen projeye göre uzay aracı, birbirinin yörüngesinde hareket eden iki göktaşından birine çarpacak ve yörüngesinin değişip değişmediğini test edecek.

Güneş Sistemi’nde yüz binlerce göktaşının bulunduğunu belirten NASA’dan Lindley Johnson, National Geographic’e yaptığı açıklamada, Dünya için tehdit oluşturan ortalama 2 bini aşkın asteroid olduğunu söylüyor.

İki yıl sonra 1990 MU adı verilen ve yaklaşık 4 km çapındaki dev bir göktaşının Dünya’nın 3 milyon km yakınından geçmesi bekleniyor.

Related posts

61 yıl önce NASA Mercury7 Astronotları

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Dünya’dan 330 ışık yılı uzaklıkta keşfedilen “yavru öte gezegen”

Fatih Akgün

Starlink Uyduları Türkiye’de İstanbul’dan gözlendi

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap