Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

NASA, Mars 2020 robotik gezgini ile Mars’ın antik dönemini araştıracak

NASA’nın Mars 2020 robotik gezgini, Mars’ta geçmiş yaşamın kanıtlarını aramak ve uzay ajansının insanları uzaya gönderme misyonunun temelini atmak için gelecek yıl yapılacak bir yolculuğun öncesinde tamamlanmaya yaklaşıyor.
Mars 2020 gezgini, sadece eski yaşamın izlerini aramakla kalmayacak aynı zamanda gelecekteki insan misyonlarına da yardımcı olacak.

NASA 2020 gezgini, Los Angeles yakınlarındaki Pasadena’daki Jet Tahrik Laboratuvarı’nda, steril bir odada inşa edildi ve geçen hafta sürüş ekipmanlarıyla ilk gerçekleştirlen testi başarıyla tamamladı. 2020 Temmuz ayında Florida’nın Cape Canaveral kentinden ayrılması ve yedi ay sonra şubat ayında Mars’a inmesi planlanıyor. Mars 2020 gezgini, şimdiye kadarki beşinci ABD gezgini olacak.

NASA’nın Mars 2020 misyonu yardımcısı Matt Wallace: “Gezgin, yaşam belirtilerini aramak için tasarlandı, bu yüzden Mars’ın yüzeyindeki jeolojik ve kimyasal bağlamı anlamamıza yardımcı olacak bir dizi farklı araç taşıyoruz.” dedi.

Robotik gezginlerde 23 kamera, Mars rüzgarlarını dinleyecek iki “kulak” ve kimyasal analiz için kullanılan lazerler olacak.

Wallace: “Aradığımız şey eski mikrobiyal yaşam; milyarlarca yıl önce Mars’ta, gezegenin daha çok Dünya’ya benzediği zamanlardan bahsediyoruz.” dedi. Ayrıca Wallace, “Oldukça hızlı hareket etmeyi umuyoruz. “Yeterli bir setimiz olduğunda, 2026’da başlatmayı umduğumuz başka bir görev, yüzeye inecek ve temel olarak, bu örnekleri toplayacak ve bir rokete koyacak,” ifadelerinde de bulundu.

Wallace, Mars 2020 araştırmasının bulgularının, gezegenin yüzeyinde oksijen üretme yeteneğinin araştırılması da dahil olmak üzere gelecekteki insan misyonları için çok önemli olacağını söylüyor.

Related posts

ilk silahlı insansız deniz aracı denize indirilecek.

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Bilinmeyen yeni bir astronomik cisim keşfedildi

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Güney Kore askeri iletişim uydusunu SpaceX ile uzaya yolladı

Fatih Akgün

Yorum Yap