Teknolojix Haber
OYUN

NASA, Mercan Resiflerini Haritalandıracak Bir Oyun Geliştirdi.

NASA, Mercan Resiflerini Haritalandıracak Bir Oyun Geliştirdi.

NASA, deniz ve okyanuslarda yaşayan mercan resiflerini korumak, tanımlamak ve sınıflandırmak için çeşitli araçlarla birçok veri topladı. Tüm Dünya’daki mercan resiflerini korumak için toplanan bu devasa miktarlardaki verilerin kolay ve hızlı bir şekilde işlenebilmesi için ise resiflerin haritalandırmasını sağlayan bir oyun geliştirdi.

Bir çok canlı formunun yaşadığı  Dünya’mızda ; okyanusta yaşayan canlıları düşündüğümüzde  hiçte azımsanacak kadar az değiller. Bu canlılar arasında belki de en farklı ve ilgi çekici olanlar ise mavi suyun altında bulunan mercan resifleri. Geçen yıllar ile birlikte iklim değişikliği ve küresel ısınmanın getirmiş olduğu olumsuzluklar; bu mercan resiflerinin de kötü yönde etkilenmesine neden oldu.

Tehlikeye giren bu mercan resiflerini korumak ve kurtarmak için geliştirilmiş birçok proje bulunuyor. Ancak mercan ekosisteminin çok geniş olması sebebiyle sınıflandırmak ve dünyadaki tüm mercanları haritalandırmak hiç de düşünüldüğü kadar kolay bir iş değil. Tam da bu noktada NASA, bu görevi yerine getirebilmek adına tüm dünyayı göreve çağıracak bir oyun geliştirdi.

NASA, dronelar ve hava araçlarına bağlı sensörler ve çeşitli ekipmanların yardımıyla dünyanın çeşitli noktalarındaki mercan ekosistemlerini görüntülemek için bir sistem geliştirdi. Bu proje kapsamında cihazlar, okyanuslardan birçok bilgi topladı. Ancak bu verilerin araştırmalarda kullanılabilmesi için ilk olarak tanımlanması ve sınıflandırılması gerekiyor.

NeMO-NET

İşte NASA, bu noktada NeMO-Net adını verdiği oyunu geliştirdi. Bu oyun sayesinde oyuncular, dronelarla toplanmış veriler temelinde mercan resiflerini tanımlama ve sınıflandırmada uzay ajansına yardım ediyorlar.

Projenin sorumlu araştırmacısı Ved Chiriayath, oyunla ilgili olarak “Herkes, hatta bir ilkokul öğrencisi bile bu oyunu oynayabilir ve bildiğimiz en güzel yaşam formlarından bir tanesini haritalandırmada bize yardımcı olmak için bu verileri ayıklayabilir” ifadelerini kullandı.

Oyunda sanal bir tekneye binerek okyanusun derinliklerine dalıyorsunuz ve mercan ekosistemlerini tanımlıyorsunuz. Oyun, okyanustaki yaşam ve mercan ekosistemleri hakkında sizlere çeşitli bilgiler sunarak rehberlik de ediyor. Oyun, ayrıca artırılmış gerçeklik desteği olan cihazlarda da oynanabiliyor.

Oyundan toplanan bu veriler, daha sonra NASA’nın süper bilgisayarı Pleiades’e gönderiliyor. Bilgisayar, daha sonra bu verileri dünyadaki mercan resiflerinin sağlık durumunu değerlendirmek için analiz ve tanımlıyor. NASA, oyuncuların da yardımıyla devasa miktarlardaki bu verileri çok kısa bir sürede ayıklayabilecek. NeMO-Net’in İnternet sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Oyun şimdilik apple cihazlarda destek veriyor. Oyunun apple mağazasına buradan ulaşabilişrsiniz.

Related posts

Kral Şakir: Macera Adası Mobil Oyunu Şimdi Telefonlarda!!

Fatih Akgün

43 TL’lik Hitman Go Kısa Süreliğine Ücretsiz

Fatih Akgün

World of Warcraft Shadowlands’ın çıkış tarihi belli oldu!

Vildan Çelik

Yorum Yap