Teknolojix Haber
BİLİM

NASA ‘mini’ Mars Rover’ı tanıttı! Geliştirilen yeni özellikleri neler oldu?

NASA, kum ve çakıl kaplı tepelere tırmanabilen ve sıkışmasını önlemek için tekerleklerini ‘kıpırdatabilen’ yeni bir ‘mini’ Mars Rover’ı tanıttı.

NASA , kum ve çakılla kaplı olsalar bile tepelere tırmanabilecek gelecekteki keşif görevleri için mükemmel yeni bir ‘mini’ Mars gezgini yarattı – .

Mars’ın yuvarlanan tepelerinin en yakın çekici kamyondan çok uzakta olduğu bilgisiyle hareket eden Georgia Tech araştırmacıları daha dayanıklı bir ‘kıpır kıpır’ araç yarattı.

Şu anda Mars’taki NASA Curiosity gezgini ya da bu yaz başlatılan NASA Azimden farklı olarak, bu ‘mini’ tasarım bir tepeye doğru yürüyebilir, kürek çekebilir ve tekerleklere binebilir. 

Ekip, tasarımı geliştirmek ve test etmek için tekerleklerini sallayabilen NASA Resource Prospector 15 (RP15) gezgini temel alan mini aracı yarattı.

Araştırmacılar, ‘arka rotator pedal çevirme’ olarak adlandırılan karmaşık bir hareket kullanarak, benzersiz tasarımını kullanarak eğime tırmanabilir – kürek çekme, yürüme ve tekerlek sabitleme hareketlerini birleştirmek için uzaktan kaldırılabilen tekerlekli uzantılara sahiptir.

Georgia Tech’den Profesör Goldman, “ Gevşek malzemeler aktığında, robotlar üzerinde hareket eden sorunlar yaratabilir ” dedi.

“Bu gezici, reçellerden oldukça etkili bir şekilde çıkabilmesi için yeterli derecede serbestliğe sahip” diye ekledi.

Çakılları aşağı itmek için ön tekerlekleri kullanır, bu da tırmanmaya çalıştığı gerçek eğim kadar dik olmayan arka tekerlekler için bir ‘akışkan tepe’ oluşturur.

Goldman, “ Gezici her zaman kendi için iyi bir tepe oluşturuyor ” dedi.

Şu anda sadece mini formda ancak ekip şimdi NASA, ESA ve diğerleri tarafından Kızıl Gezegene gönderilen daha büyük araba boyutlu robotlara ölçeklendirmeyi umuyor.

Related posts

Bir Hapşırma Mikropları Ne Kadar Uzağa Taşıyabilir?

Fatih Akgün

Bilim İnsanlarının Nanoteknoloji İle Ürettikleri Çoraplar Ayak Kokusunu Yok Edecek!!

M. Büşra Kaya

3 farklı insan türü Afrika’da aynı zamanda yaşadı.

Fatih Akgün

Yorum Yap