Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

NASA, SpaceX’in ISS’ye İlk İnsanlı Uçuşunun Mayıs Ayında Gerçekleşeceğini Açıkladı

Elon Musk tarafından kurulan SpaceX son zamanlarda oldukça başarılı işlere imza atıyor. Her geçen gün yenilikler yapan SpaceX, şimdi de uzay istasyonuna ilk insanlı uçuşunu gerçekleştirecek. İlk insanlı uçuşun mayıs ayında yapılması planlanıyor.

NASA tarafından yapılan açıklamaya göre Elon Musk tarafından kurulan SpaceX, mayıs ayında ilk kez Uluslararası Uzay İstasyonu’na bir insanlı uçuş gerçekleştirecek. NASA, 2011’den bu yana ABD üzerinden uzaya ilk insanlı uçuşu gerçekleştirecek. Elon Musk’ın kurduğu SpaceX, uzay çalışmaları için NASA astronotlarından Bob Behnken ve Doug Hurley’den yardım alacak. NASA, maliyetleri düşürmek için yeniden kullanılabilir Falcon 9 roketi ile çalışmaları sürdürecek.spacex

NASA çarşamba günü yaptığı açıklamada, “NASA ve SpaceX şu anda fırlatmayı mayıs ayının ortasında yapmayı planlıyor. Fırlatmanın farklı bir ayda yapılması gibi bir düşünce şu an için söz konusu değil. Mart ayında, Musk’ın mürettebatlarından Dragon isimli kapsülü, fırlatıldıktan sonra Atlantik’e dönmeden önce gemide bir manken ile dünya üzerinde 250 milden (400 kilometre) daha fazla uzakta olan ISS’ye bir gidiş dönüş yaptı.” ifadelerini kullandı. Mayıs ayında gerçekleşmesi planlanan uçuş için çalışanların oldukça heyecanlı olduğu belirtildi.

Uzun yıllardır ISS’ye NASA tarafından hiçbir insanlı uçuş yapılmadı. Bunun yerine NASA, astronotlarını ISS’ye ulaştırmak için Roscosmos’dan yardım aldı. SpaceX, 2012’den bu yana ISS’ye toplamda 15 kez yolculuk yaptı, ancak bu yolculuklar insansız bir şekilde gerçekleştiriliyordu. Mayıs ayında ise SpaceX ilk insanlı uçuşunu ISS’ye gerçekleştirecek. Bu yeniliğin SpaceX için oldukça önemli olduğu ifade edilirken bilim insanlarının bu uçuşu merakla beklediği söylendi.

Related posts

NASA’nın Artemis Jenerasyonuna Binlerce Kişi Başvurdu

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Rusya’dan Güç gösterisi Avcı uçağı testi

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

NASA uzay madenciliği projesi için Elon Musk ile anlaştı

Fatih Akgün

Yorum Yap