Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA YAŞAM

NASA uzay otelinin kapılarını 2024′ de açıyor

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) özel şirketler tarafından kullanılmak üzere ticari modül ekleneceğini açıklamıştı.

NASA’dan yapılan açıklamada, modülün inşası için merkezi Houston’da bulunan ABD’li uzay donanımları üreticisi Axiom Space şirketinin seçildiği bilgisine yer verilmişti.
Açıklamada, Axiom Space’in üreteceği modülün ISS’in cephesindeki  güverteye ekleneceği ve tamamen özel şirketlerin kullanımına ayrılacağı belirtilmiş, modülün ISS’in ticari potansiyelini arttırmayı amaçladığı vurgulanmıştı.
Business Insider’ın aktardığına göre ilk turistlerin 2024’te Uluslararası Uzay istasyonuna gelmesi bekleniyor. Otelin yapımı için Uluslararası Uzay İstasyonu’nun yapımında kullanılan teknoloji kullanıldı ancak yapay yer çekimi sayesinde otel misafirlerinin normal bir biçimde hareket etmeleri sağlayacak. Böylece otel çalışanları ve misafirler uzay istasyonunda konforlu bir biçimde uzun bir süre konaklayabilecek. Uzayda konaklama ve tatil yapma fikri artık hayal olmaktan çıkabilir. 400 kişinin konaklayabileceği, mutfak, restoran ve sinemalarının da olacağı uzaydaki ilk ticari otel olacak. İngiliz Independent gazetesinde yer alan habere göre, uzay otelinde konaklama ücreti ortalama 35 bin dolar olacak.

NASA, modülün üretilmesinin ardından Axiom Space ile 2 yılı opsiyonlu 5 yıllık işletme sözleşmesi imzalayacak ve şirket sonraki adımda Dünya yörüngesinde müstakil uzay istasyonu kurmayı planlıyor. NASA, Rusya Federal Uzay Ajansı, Japonya Uzay Araştırma Ajansı, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansının ortak projesi UUİ’de farklı ülkelerden 6 kişilik mürettebat dönüşümlü görev yapıyor.

Related posts

ABD hükümeti Kuveyt’e Askeri Füze satışı yapacak

 Meteoroloji uyardı: Marmara’da sağanak ve fırtına

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Sokağa çıkma yasağı 4 gün mü olacak?

Büşra Seyhan

Yorum Yap