Teknolojix Haber
YAZILIM

NASA’daki Siber Güvenlik Vakalarında Büyük Artış Var!

ABD’nin uzay araştırmalarından sorumlu kurumu NASA, Geçtiğimiz yıldan bu yana NASA’nın siber güvenlik vakaları %366’lık devasa bir artış gösterdi.

AtlasVPN tarafından açıklanan bilgilere göre NASA‘nın son zamanlarda büyük güvenlik açıklarıyla sorunlar yaşamakta. 2018 yılında sadece 315 adet siber güvenlik vakası yaşanan NASA’da, 2019 yılında toplam 1.469 siber güvenlik vakası meydana geldi.

NASA’nın siber güvenlik bütçesi, 2019 yılı itibarıyla 3,1 milyon dolar civarlarında bir düşüş yaşadı. AtlasVPN, 2018 yılından 2019 yılına kadar gerçekleşen NASA’nın siber güvenlik vakalarını gösterdikleri bir grafik yayınladı. Yayınlanan bu grafikte, yaşanan güvenlik vakalarının kaynakları ve nedenleri yer alıyor.

AtlasVPN verilerini göre 2019 yılında yaşanan vakaların %90,5’ini, uygunsuz yetki kullanımı ve gevşek güvenlik önlemleri oluşturuyor.

  • Kırmızı sütunlar, uygunsuz yetki kullanımından kaynaklanan vakaların sayısı.
  • Turuncu sütunlar toplam vakaların sayısını gösteriyor.

Vakalara neden olan e-posta sahtekârlıkları gibi diğer yöntemlerse uygunsuz yetki kullanımının yanında çok önemsiz bir sayıda kalıyor. Uygunsuz yetki kullanımı olarak adlandırılan bu hata, çok önemli olarak nitelendiriliyor. Uygunsuz kullanım, NASA bünyesindeki bir çalışanın, NASA’nın internet sistemini, kurumun güvenlik politikalarına uymadan kullanması olarak açıklanabilir.

AtlasVPN tarafından sunulan verilere göre en önem verilmesi gerek konu, NASA’nın siber güvenlik vakalarının %366 oranında artmış olması değil, NASA’nın ABD‘nin en önemli kurumlarından biri olmasına rağmen siber güvenlik bütçesinin 2019 itibarıyla düşürülmüş olması. Bu veriler sonucuna ortaya çıkan görüşlere göre NASA’nın güvenlik bütçesinin düşürülmesi ve güvenlik vakalarının artması büyük bir kaygı yaratıyor.

Related posts

Domain Nedir?

Fatih Akgün

Hacker’lar önce bilgilerinizi çalıyor, ardından paraya dönüştürüyor!!

Fatih Akgün

MSSQL nedir?

Özge Kandemir

Yorum Yap