Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

NASA’dan açıklama: 2meteor 15Nisan’da Dünya’ya yaklaşacak

NASA'dan açıklama : 2meteor 15Nisan'da Dünya'ya yaklaşacak

NASA’dan açıklama: 2meteor 15Nisan’da Dünya’ya yaklaşacak

iki tane gök taşı tehlikesi ortaya çıktı. NASA (Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) konuyla ilgili açıklama yaptı. NASA’dan açıklama: 2meteor 15Nisan’da Dünya’ya yaklaşacak.
NASA ve gök bilimciler yaptığı açıklamada 1998OR2 isimli büyük gök taşının, Dünya’nın yakından geçeceğini ve çarpma olasılığının olmadığını belirtti.

Şimdi ise başka bir haber daha gündeme damga vurdu. Dünya’ya yaklaşmakta olan bir değil, iki meteor olduğu ortaya çıktı. ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) takip sistemi, bu hafta Dünya’ya yakın bir konumdan geçecek iki asteroid tespit etti. Bu asteroidlerin adları 2020 GH2 ve 2020 FX3. NASA’nın Dünya’ya Yakın Cisimler Merkezi’ne (NEO) göre gezegenimizin yörüngesiyle kesişecek. Potansiyel olarak tehlikeli sınıfa dâhil edilmeyen  söz konusu iki asteroid, Dünya’nın yakınından 15 Nisan’da geçecek.

2020 GH2 adlı asteroid, çap olarak 29 metre genişliğe sahip. NASA’ya göre bu asteroid, küçük boyutu nedeniyle Dünya’ya bir tehdit oluşturmayacak. Asteroidin Dünya’ya düşeceğini varsaysak bile cisim gezegenimizin yüzeyine ulaşamadan atmosferde yanarak kaybolacaktır.

 

NASA'dan açıklama : 2meteor 15Nisan'da Dünya'ya yaklaşacak

2020 FX3 asteroidinin çapı ise yaklaşık olarak 89 metre tahmin ediliyor, atmosferde yandığında  bir parçası kalacaktır. Kalan parça ise dünya için tehlikeli bir boyutta olacaktır. Dünya’ya düşmesi hâlinde  eğer bir yerleşim yerine denk gelirse yüzeyde bir kasaba büyüklüğündeki alanı yok edebileceği belirtildi.

Asteroid kuşağındaki gök cisimleri kümelenme eğilimi gösterir ve bazı bölgelerde bulunmaz.

En dikkat çeken asteroidler, ana kümeden ayrılanlar olarak biliniyor. Bunlardan bazıları Dünya’ya çok yaklaşır. Örnek verecek olursak çapı yaklaşık 24,8 kilometre olan Eros, 1931 ve 1975 yıllarında Dünya’ya 24 milyon kilometre uzaklıktan geçti; çapı 1,6 kilometre olan Hermes, 1937’de Dünya’ya 776 bin kilometreye kadar yaklaştı.

NASA’dan açıklama: 2meteor 15Nisan’da Dünya’ya yaklaşacak . 2020 GH2  ve 2020 FX3 asteroidleri, karşılaştırmalar sonucunda oldukça küçük görünüyor.

Kaynak: sabah.com

 

Related posts

17Mayıs 1974’de ilk Eşzamanlı Meteorojik uydu fırlatıldı

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Gökbilimciler Ünlü Yıldızın Bir Sırrını Daha Çözdü

Vildan Çelik

Rusya, 45 Yıl Sonra Ay’a Uzay Aracı Göndermeyi Planlıyor

Fatih Akgün

Yorum Yap