Teknolojix Haber
BİLİM

Nasa,Koronavirüs Tedavisi İçin Önemli Bir Gelişmeye İmza Attı!

NASA, koronavirüsle ilgili çok önemli bir gelişmeye imza attı.Hastaların tedavisinde kullanılmak üzere tasarladığı solunum cihazını tanıttı. Araştırmacılardan oluşan ekip, geliştirilen cihazla beraber COVID-19 hastalarının 37 günde tedavi edileceğini açıkladı.

Koronavirüs salgını, hız kesmeden can almaya devam ediyor. Ölü sayısının yanı sıra binlerce hasta ise yoğun bakımda bir umut bekliyor.Çok sayıda bilim insanı virüsle mücadele için gece gündüz çalışmalar yürütürken bu kez yeni haber Amerika Birleşik Devletleri’nden geldi. NASA’dan araştırmacılar, koronavirüse yakalanmış hastaların tedavisinde kullanılacak bir solunum cihazı geliştirdiklerini duyurdu.

Koronavirüs hastalarını sadece 37 gün içerisinde tedavi edeceği söylenen cihaz için NASA’nın, Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi’nden (FDA) onay gelmesini beklediğini de belirtmek gerek. Uzay ajansının tedavi konusunda çok iddialı olduğu bu makine, bu haftanın başında kritik bir testi geçtiğinden onayın ise yakın zamanda geleceği konuşuluyor.

Tüm dünyada kullanılabilecek

NASA’nın araştırma geliştirme merkezi olarak bilinen Jet Propulsion Laboratory (JPL) mühendisleri tarafından üretilen cihaza VITAL ismi verildi. Verilen isim, ‘yerel olarak erişilebilir solunum cihazı müdahale teknolojisi’ anlamına geliyor. JPL’nin yöneticilerinden Michael Watkins’in konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Tıbbi cihaz üretiminde değil, uzay aracı üretiminde uzmanız ama bunun yanında mükemmel mühendislik, titiz testler ve hızlı prototipleme de uzmanlık alanlarımızdan bazıları” sözleri öne çıkıyor.

Araştırmacılar, standart solunum cihazlarına kıyasla geliştirilen yeni solunum cihazının çok daha az parçaya sahip olduğunun da altını çiziyor. Bu durum cihaz bakımını oldukça kolaylaştırıyor. Ayrıca yeni cihazların sahra hastanelerinde kullanıma uygun olduğu da belirtilmiş durumda. NASA’nın solunum cihazlarının hem ABD için hem de dünya için çok yararlı olacağı da konunun uzmanları tarafından aktarılıyor.

Solunum cihazı ne işe yarıyor?

Sağlık çalışanlarının oldukça aşina olduğu bir cihaz olan solunum cihazı, nefesi akciğerlerin içine ve dışına hareket ettirerek mekanik ventilasyon sağlamak, fiziksel olarak nefes alamayan ya da yetersiz nefes alan hastalara nefes aldırmak için tasarlanmış makine olarak biliniyor. Solunum cihazları, ağırlıklı olarak yoğun bakım ünitelerinde kullanılıyor.

Related posts

Dünya Sağlık Örgütü’nden, Corona Hakkında Bilgi Kirliliğini Azaltmak için WhatsApp Botu

Fatih Akgün

Dr. Mehmet Öz, ABD’de Corona Virüsüne Karşı Türk Yöntemiyle El Yıkama Tavsiyesi Verdi

Fatih Akgün

Güneş Sistemi’nde 139 yeni gök cismi keşfedildi !

Fatih Akgün

Yorum Yap