Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

NASA’nın Artemis Jenerasyonuna Binlerce Kişi Başvurdu

NASA’nın Artemis Generasyonuna Binlerce Kişi Başvurdu

NASA’nın Artemis Jenerasyonuna Katılabilmek  için Binlerce Kişi Başvurdu

NASA’nın Artemis Jenerasyonuna Binlerce Kişi Başvurdu:

12000’den fazla insan NASA‘nın bir sonraki astronot sınıfına katılabilmek için başvuruda bulundu. Bu Amerika’nın Ay’ı keşfetmek ve insanlık için bir sonraki dev sıçrama olan Mars ‘ a yapılacak insan gönderme görevinde yer alabilmek için güçlü bir ulusal ilgi gösterildiği anlamına geliyor. Başvurular Amerika’nın her eyaletinden, Columbia Bölgesinden ve dört ABD bölgesinden alındı. Diğer taraftan NASA Astronot Seçim Kurulu için süreç daha yeni başlıyor. Başvuranların niteliklerini değerlendirecekler. Bu değerlendirmelerin sonucunda uygun bulunan en nitelikli adaylar son  elemeler için  görüşmeler(mülakat) ve tıbbi testlerden geçirilmek üzere ajansın Huston da bulunan Johnson Uzay Merkezine davet edilecekler.

NASA yeni Astronot adaylarını 2021’nin yaz mevsiminde tanıtmayı umuyor.

NASA’nın yöneticisi Jim Bridenstine “ Artemis programıyla cesur bir uzay araştırmaları çağına girdik, çok fazla sayıda inanılmaz Amerikalının bize katılmak için yaptıkları başvuruları gördüğümüz için çok heyecandık.” dedi. “Artemis Generasyon Astronotlarının yeni Takımı Ay’da yapılacak olan birçok keşif yapacak. Kırmızı gezegen görevinde bize rehberlik etmek için yardımcı olacak” diyerek sözlerine devam etti.

Yeni alınacak astronot takımı için başvurular 2 Mart tarihinde açıldı ve 31 Mart tarihi itibari ile kapandı.

NASA’nın Artemis Jenerasyonuna Binlerce Kişi Başvurdu:

Astronot olabilmek için başvuran kişi sayısı, NASA nın bu güne kadar aldığı başvurular arasında 2inci en büyük sayıyı temsil ediyor. Bundan önce Ocak ayında mezun olan en son astronot sınıfı için  yapılmış  başvuru sayısı 18.300 başvuru idi. Bu sefer yapılacak başvurular için, NASA başvuru koşullarınıdaki  “başvuru sahipleri için eğitim ve diploma  gereksinimini”  bilim, teknoloji, matematik veya mühendislik alanlarında lisans derecesinden yüksek lisans derecesine yükseltti. Buna ek olarak başvuru süresi iki aydan bir aya indirildi.

Astronot Seçim Kurulu yöneticilerinden Johnson ajansında İnsan kaynakları müdürü olan Anne Roemer Şunları söyledi. “Biz NASA da böyle yetenekli bir astronot takımı oluşturmaya muktediriz. Çünkü; başvuran tüm adaylar yetkin ve yetenekli olduklarından aralarından seçim yapabileceğiniz  yetenekli bir  adaylar havuzumuz var.” Roemer şöyle devam etti. “Bize gelen başvurular da adayların özeliklerinin eğitimlerinin, deneyimlerinin ve yeteneklerinin çok çeşitli olması her zaman büyüleyici olmuştur. Bir sonraki Astronot sınıfında yetiştirilmek üzere yer alacakların, başvuruda bulunanların arasından seçebilmek için başvurularını incelemeye başlayacağımızdan dolayı çok heyecanlıyız.”

1960’lardan beri NASA uzayı keşfedebilmek için görevler düzenliyor

1960’lardan beri NASA uzayı keşfedebilmek için gittikçe zorlaşan uzay görevlerinde yer alması için toplam da 350 insanı seçti ve astronot olarak eğitti. Aktif olarak  çalışan gruplarda 48 tane astronot var. Ancak birden fazla hedef ve yürütülmekte olan çok ilerlemiş Artemis görevlerinin bazı bölümleri için uzay gemisinde mürettebat olarak görev yapacak gemiden sorumlu daha fazla astronota ihtiyaç olacak.

Bir kere seçilince, astronot adayları yaklaşık olarak 2 yıl boyunca astronotlar için temel yetenek eğitimini görecekler. Bu eğitim; liderlik, takip ve ekip çalışması gibi sefersel davranış becerilerinin yanı sıra, Uzay yürüyüşü, robotları bilgisayarla yönetip insan gibi çalıştırma tekniği, ve uzay gemisinin sistemlerini kullanma gibi konuları da içeriyor.

Astronotlar eğitimini tamamladıktan sonra, Dünya’nın  yaklaşık 403 km(250mil) dışında bulunan Uluslararası Uzay İstasyonun’da çalışacak ve yaşayacaklar.NASA’nın Sivil Mürettebat Programı için geliştirilen Amerikan roketlerine ve uzay mekiğine binerek uzaya fırlatılabilecekler. Orada Dünya’daki yaşama yarar sağlayacak ve bizleri Ay da veya Mars’ta yaşama hazırlayacak olan deneylere katılacaklar.

Bu yeni Astronot grubu NASA’nın yeni Uzay Fırlatma Sistem roketi ve “Artemis” Ay görevi için üretilmiş olan “Orion” adlı uzay gemisine binerek uzaya fırlatılabilecek.

2024 yılından başlayarak, NASA ilk kadın ve erkeği Ay yüzeyine gönderecek ve 2028 yılına kadar sürdürülebilir Ay yüzeyinin keşfini gerçekleştirecek tesisi kuracak. Yeni tecrübeler sayesinde Ayın yüzeyinde ve çevresinde yeni anlayışlar ve kavramlar kazanmak NASA’yı 2030’da Mars’a ilk insanı gönderme görevine hazır hale getirecektir.

NASA astronotları ile ilgili bilgileri ilerleyen yazılarımızda paylaşmaya devam edeceğim.

Kaynak: Nasa.gov

Related posts

İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Ürettikleri Model Uyduyu Uzaya Gönderdi!

Fatih Akgün

“Ateş Çemberli Güneş Tutulması”

Yağmur Kübra Yazıcı

NASA’nın 2024’te Ay’a insan gönderme hedefi 2 yıl gecikebilir

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap