Teknolojix Haber
BİLİM

NASA’nın İlginç Uçak Kanadı Tasarımı Yeni Yenilikler Getirebilir

NASA, uçakların bugün kullandığından daha ince ve daha uzun bir kanat tasarladı. Kanat tasarımını yapan mühendisler, desteklerle kuvvetlendirilen yeni uçak kanatlarının gelecekte uçakların daha az yakıtla daha fazla yolculuk yapmasını sağlayabileceğini belirtiyorlar.

Uçak üreticisi firmalar, hala kullanılmaya devam ettikleri uçak teknolojilerinin yanında yeni teknolojiler için de çalışmalarına devam ediyor. Uçak üreticilerinin üzerinde fazlaca çalışma yaptığı uçak bileşenleri listesinin ilk sırasında kanatlar geliyor.

Boeing, yeni uçak kanatları üzerinde çalışan şirketler arasında yer alıyor. Devasa uçak üreticisi, geliştirdiği 777x olarak isimlendirilen yeni uçakta, uçağın daha önceki versiyonlarından daha uzun ve katlanabilir bir kanat kullandı.

Boeing 777x

 

777x’in diğer uçaklardan daha az yakıta ihtiyaç duymasını sağlıyor. Kanatların katlanabilir olması ise 777x’in uçak hangarlarına rahatça girip çıkarak park etmesine izin veriyor.

Diğer uçaklardan daha uzun ve katlanabilir kanatlara sahip olan Boeing’in yeni uçağı 777x’in geçtiğimiz günlerde üç saatlik bir deneme uçuşu gerçekleştirildi. 426 yolcu taşıma kapasitesine sahip 777x’in deneme uçuşu başarı ile sonuçlandı.

NASA TTBW

 

Geliştirilen kanat tasarımına transonik kiriş destekli kanat (TTBW) ismi verildi. Standart 737’in kanadı yaklaşık 36 metre uzunluğuna sahipken, geliştirilen yeni kanat yaklaşık 52 metre uzunluğa sahip. Kanadın uç kısımları ise katlanabilir tasarlandı.

Uzun ve ince kanatların yaratabileceği bu soruna aeroelastik titreme deniyor. Yapıların aeroelastik titreme nedeniyle ortaya çıkardığı felaketlere en iyi örnek, 1940 yılında yapılan Tacoma Narrows Köprüsü veriliyor. Köprü, söz konusu titreme nedeniyle yapıldıktan kısa bir süre sonra yıkıldı. Tacoma Narrows Köprüsü’nün başına gelenler, kolaylıkla uçak kanatlarının başına da gelebilir.

 

NASA TTBW

 

Uzun ve ince kanatların karşısındaki diğer sorun ise ağırlık. Diğer kanatlara göre daha ince oldukları için bu kanatlar, sert ve ağır malzemelerden yapılmalıdır. Bu malzemelerin kullanılması da oluşan yakıt tasarrufunun ortadan kalkmasına neden olur.

NASA mühendisleri, kanatların sağlayacağı yakıt tasarrufu konusunda umutlu. TTBW, yakıt tasarrufunun yanında diğer kanatlara göre gövdenin daha yukarı bir noktasına yerleştirildiği için daha büyük çaplı uçak motorlarının kullanılmasına da izin veriyor. Daha büyük çaplı motorlar, yakıt verimliliği konusunda farklı avantajları da beraberinde getirecektir.

 

Related posts

Bilim İnsanları, İlk Kez Altıgen Şeklinde Tuz Oluşturdu!

Fatih Akgün

21 TB’lık Nuh’un Gemisi Misali Kıyamet Deposu

Fatih Akgün

Bilim insanları, insanlığın neslinin nasıl tükenebileceğini açıkladılar

Fatih Akgün

Yorum Yap