Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

NASA’nın Mars keşif helikopteri uçuşa hazır

ignuity

NASA’nın Mars keşif helikopteri uçuşa hazır

NASA, Mars helikopteri olarak ürettiği hava aracını diğer bir dünyaya uçurmak için hazır. Uzay Ajansı üretimini tamamladığı Mars keşif helikopterine Türkçe’de hünerli anlamına gelen “Ignuity” ismini verdi. Mars helikopteri Ignuity Temmuz ayında fırlatılmaya hazırlanıyor. Mars 2020 görevinin bir parçası olan Ignuity adlı NASA’nın Mars keşif helikopteri uçuşa hazır.

Türkçede ismi azim anlamına gelen; “Perseverance” adlı yıldız  gezgini, bilim adamlarına Kızıl Gezegendeki hayatın mümkün olup olmadığını belirlemelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir robot. Ignuity bu görev için temel bir  araç değil ancak NASA’nın başka bir dünyada uçma yeteneğini test etmek için yıldız gezgini ile birlikte yolculuk yapıyor.

NASA yetkilisi Jim Bridenstine  NASA da yönetici olmanın en heyecanlı yanının başka bir gezegene uçmaya hazırlanan helikopteri yakından seyredebilmek olduğunu dile getirdi.

Ingnuity , 6 yıldır çalışmanın içinde test ediliyor. Ancak Kırmızı gezegene yolculuk yapabilmesi için gezicinin alt tarafında monte edilecek. 17 haziran 2020 de gerçekleştirilen basın konferansında konuşan Ignuity  mühendislerinin takım lideri olan Mimi Aung; Uzay aracının Şubat 2021’de Mars’a ulaşacağını söyledi. Uzay aracı Mars’a ulaştıktan sonra burada sadece 7 dakika boyunca  atmosfere dayanacak. Daha sonra gezici araçtan ayrılacak. Kızıl gezegenin hava koşulları çok zorlu bu nedenle NASA bu yedi dakikalık süreyi “7 dakikalık terör” olarak adlandırıyor.

Ingnuity araçtan ayrılınca ; gezici ile arasında 50 metrelik bir mesafeyi koruyarak uçmaya çalışacak. Perseverance, 23 yerleşik kamerasını kullanarak uçuş denemelerini izleyebilecek.

Ingnuity’nin uçuşu teknolojinin gösteri görevi gibi olacak. NASA görevle ilgili olabilecek aksilikleri önceden tahmin edebiliyor. Bu teknolojik ürünün Mars’a gittikten sonra geri dönemeyeceğini de tahmin ediyorlar.

Helikopter ile üç uçuş yapmayı planlıyorlar. Her seferinde bir uçuş olacak. Perseverance gezici aracı ve Ingenuity helikopteri 20 Temmuz 2020’de Florida‘da bulunan NASA‘nın Kenedy Uzay Merkezinden havalanması planlanmış.

Kaynak:Space.com.

Uzay ve savunma haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Related posts

TCG Anadolu Hücum Gemisi TSK’da yerini alıyor

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

SpaceX’teki dinozorun Sırrı sonunda çözüldü!

S-500 uzaydaki hipersonik hedefleri imha edebilir

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap