Teknolojix Haber
TEKNOLOJİ (Genel) TeknolojiXHaber YAŞAM

NEL: 1.4milyon kitaba internetten ücretsiz erişim

NEL: 1.4milyon  kitaba internetten ücretsiz erişim

Ulusal Acil Durum Kütüphanesi (NEL)  internet arşivini erişime açtığını açıkladı. İnternet arşivine kayıtlı 1.4 milyondan fazla kitabın e-book formatına ücretsiz olarak erişilebilecek. Ulusal Acil Durum Kütüphanesi NEL: 1.4milyon kitaba internetten ücretsiz erişim 30 Haziran tarihine kadar bütün dünyanın erişimine açık olacağını resmi sayfasında duyurdu.

İnternet arşivi hakkında ne biliyoruz:

Ulusal Acil Durum kütüphanesi (National Emergency Library) kâr amacı gütmeyen  İnternet Arşivi, internet sitelerinin ve diğer kültürel eserlerin dijital bir kütüphanesini  oluşturuyor. Normal kütüphane gibi araştırmacılara, tarihçilere, akademisyenlere, materyalleri basılı  okuyamayan engellilere ve genel halka ücretsiz erişim sağlıyor. İnternet arşivine 1996  yılında web de yayınlanan belgeleri ve bilgileri arşivlenmeye başlanmış. Şimdi ise  Wayback Machine üzerinden erişilebilen 20 yıldan fazla web geçmişi saklanıyor.  Bu yapılan saklama işleminin amacı Tüm Bilgilere Evrensel Erişim sağlamaktı.

Dünya çapında yaşanan pandemi den dolayı evlerinde oturmak durumunda kalan, araştırma yapması gereken  kişiler için  acil okuma ve araştırma materyallerine erişim ihtiyacını gidermek amacı ile  böyle bir karar alındığı belirtildi. Arşiv erişim imkanı için artık bekleme listesine başvuruda bulunmadan giriş yapılabilecek. Böylece ; özellikle kendi yerel kütüphanelerine gidemeyen  öğrencilerin veya karantinada bulunanların ama evlerinden çalışanların; zorluk yaşamadan  doğrudan acil durum kütüphanesinde yer alan araştırma makalelerine erişim sağlanması garantiye alınmış oldu.

Bu dijital Kütüphane sayesinde ; dünya çapında kendi yerel  kütüphanelerine erişemeyen okuyuculara ;
Phillips Academy Andover  ve Marygrove College tüm yayınları, Trent Üniversitesinin kütüphane arşivleri çoğunluğu ve  diğer kütüphanelerden toplamda milyondan fazla kitap bağışlanmış.

1.4 milyon kitap ücretsiz oldu 

NEL: 1.4milyon kitaba internetten ücretsiz erişim

Ulusal Acil Durum kütüphanesi ( NEL)  sorumlusu Brewster Kahle ” Bu kütüphane sistemi, ulusal acil durum yüzünden evde eğitime zorlananlar  için yardım amaçlı” bilgisini verdi. ” İnternetin hayatımızın içine girmesi ve kütüphanenin herkese parmak uçları kadar yakın olması bizim rüyamızdı.”dedi.

Ulusal Acil Durum kütüpanesi  (NEL) in resmi sayfasında yayınlanan duyuruda şu bilgilere de yer verildi.

Şu andaki arşiv 1,4 milyon adet modern kitaptan oluşan koleksiyon, büyük bir metropol kütüphane sisteminin veya büyük bir akademik kütüphanenin büyük bir kısmını oluşturuyor. Tabii ki dünyadaki herkesin ihtiyaçlarını karşılamayacaklarını bildiklerini iletiyorlar. Dijital ortama aktarılmış  kitapların  20. yüzyılda yayınlanan ve büyük çoğunluğunu bir e-kitabı olmayan  materyallere odaklanarak elde edildiği bilgisi aktarılıyor.

Bu, okuyucuların ve öğrencilerin  en son ve en çok satan yazarlara ve popüler başlıklara sahip kitapların ; e-kitaplarına internetten erişebilirken, kitaplık raflarında eskiden basılmış ve e-kitabı olamayan  yalnızca kağıtta bulunan kitaplara erişemedikleri anlamına geliyor. Ancak hiç bir yerde ulaşılamayacak makalelerin de arşivlerini tutuklarını yazmışlar.

NEL’e ek olarak, İnternet Archive de  tamamen indirilebilir  2.5 milyon  adet tanınmış kitaplar olduğu bilgisi verilmiş. Bu 2.5 milyon adet kitaba  bekleme listesi olmaksızın ücretsiz halka açık erişim sunmakta olduklarını da iletiyorlar. Son olarak “Dünyanın her yerindeki kullanıcılar, bulundukları yerden bağımsız olarak şu anda mevcut olan kitaplara eşit erişime sahiptir.” Sözü de duyurularında son söz olarak yer alıyor.

Sanal kütüphane arşivine  öğrenciler, Akademik personel, bilim insanları ve evlerinden çalışmak araştırma yapmak durumunda olan kişilerden ve tün halk erişebilecek. Kütüphaneye ücretsiz erişim  30 Haziran tarihine kadar devam edecek.

Related posts

Corona virüs hakkında merak edilenler !

Fatih Akgün

Oyun ve Konsol Dünyasının Devi Nintendo Switch Pro Hakkındaki Son Detaylar…

Meryem ACAR

Unutulma Hakkımı Kullanmak İstiyorum

Fatih Akgün

Yorum Yap