Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Neptün’deki fırtına Parçalanmış olabilir mi?

Neptündeki fırtına Parçalanmış olabilir mi?

Neptün’deki fırtına Parçalanmış olabilir mi?

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu uzaydan devamlı olarak veriler topluyor. Bu verileri Dünyaya gönderiyor. Çektiği fotoğrafların arasında buz devi olan Neptün Gezegenine ait fotoğraflar da bulunuyor. Gelen verileri inceleyen gökbilimciler 2018 yılında Neptün Gezegenin kuzey yarım küresinde bir fırtına olduğunu keşfetmişlerdi. 2019 yılında ise yapılan gözlemlerde fırtınanın ekvator bölgesine doğru kaymaya başladığı anlaşılmış. , Neptün’deki gizemli ve karanlık bir girdabı aniden yön değiştirdiğini fark etmişlerdi.

Hubble, girdabın Ağustos 2020’de yön değiştirdiğini güneye doğru hızla geri döndüğünü saptamıştı. Hubble ile son 30 yılda buna benzer karanlık noktalar takip edildiyse de, atmosferdeki fırtınada böyle bir yön değiştirme durumu  davranışı ilk defa görülmüş.

Hubble bu yılın Ocak ayında, büyük fırtınanın yakınında ortaya çıkan daha ufak boyutlu başka bir karanlık nokta daha belirlemişti. Noktanın dev bir girdaptan kopan, sürüklenen ve sonraki gözlemlerde ortadan kaybolan bir fırtına olabileceği düşünülüyor. Bu da Neptün’deki fırtına parçalanmış olabilir mi?  Sorusunu akıllara getiriyor.

7.400 kilometre genişliğinde olan büyük fırtına, Hubble’ın 1993 yılından beri Neptün’de gözlemlediği dördüncü karanlık nokta. Diğer iki karanlık noktalar ise 1989 yılında uzak gezegenin yakınından geçen Voyager 2 tarafından tespit edilmiş fakat Hubble gözlemlemeden önce ortadan kaybolmuşlar. Fırtınalar, yaklaşık iki yıllık sürelerde birbiri ardına ortaya çıkıp daha sonra kayboldukları gözlemlenmiş. Hubble, parçalandığı düşünülen bu  son fırtınayı 2018’in Eylül ayında fotoğraflamıştı.

Kaynak: popsicience

Related posts

GEZEGEN OLUŞUMU TERSİNE ÇEVİREN BULGULAR BULUNDU

Fatih Akgün

Astronomlar Kepler-88’in etrafında Gaz Devi keşfetti

Fatih Akgün

Mars’ın Çevresinde Yeşil Renkli Parıltı

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım