Teknolojix Haber
İNTERNET

Netflix,Yayın Kalitesini Eski Haline Getirmeye Başladı!

Artan internet kullanımı nedeniyle yayın kalitesini düşürme kararı alan Netflix, ülkelerin yavaş yavaş açılma kararının ardından bit rate değerlerini yeniden artırmaya başladı. Artışın şu anda bazı ülkelerde sınırlı olduğunu açıklayalım.

 Netflix, yavaş yavaş eski yayın kalitesine dönmeye başladı. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere ülkemiz dahil tüm dünyada Covid_19 nedeniyle artan internet kullanımı, bağlantı yolları ve sunuculara aşırı yük bindirmişti.

Netflix, hangi ülkelerde bit rate değerlerini eski hızına getirdiğini açıklamasa da Avrupa’daki pek çok Netflix kullanıcısı bit rate değerlerinin arttığını söylüyor. Danimarka, Almanya, Norveç gibi ülkelerde akış kalitesinin yeniden 4K’ya çıktığı raporlandı.

Şirketin, sunuculara aşırı yükleme yapılmadığından emin olmak için bit rate değerlerini kademeli olarak artırıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Netflix,  “Kapasitenin artırılmasına yardımcı olmak için internet sağlayıcılarla birlikte çalıştığımızı lütfen unutmayın. Sadece son 1 ayda, normal kapasitenin 4 katını ekledik. Koşullar iyileştikçe bu sınırlamaları tamamen kaldıracağız” dedi.

Netflix dışında YouTube, Amazon, Apple gibi şirketler başta olmak üzere pek çok şirket video akış kalitesini düşürdü. Bu sayede Covid-19  süresince herkesin internete ulaşabilmesi sağlandı. Netflix, önümüzdeki süreçte olaylar ters gitmediği sürece akış kalitesinin yeniden 4K’ya çıkarılacağını belirtti. Şu an Türkiye’de sunulan yayın kalitesi de çok düşük değil. Bu sebeple, kaliteli içerikler karşımıza çıktığı sürece bit rate değerlerinin bir süre daha düşük kalmasına sabredebiliriz.

Related posts

Microsoft, Windows Arama Üzerinden Edge Reklamı Göstermeye Başladı

Fatih Akgün

Google Aramaları COVID-19’un Kontrol Altına Alınmasını Kolaylaştırabilir

Fatih Akgün

Sokağa Çıkma Yasakları, Google’da Aradıklarımızı da Değiştirdi!

Yağmur Kübra Yazıcı

Yorum Yap