Teknolojix Haber
YAŞAM

New York Times’tan iddia: Türkiye gerçek Koronavirüs verilerini açıklamıyor olabilir mi?

ABD’nin prestijli gazetelerinden New York Times, İstanbul’un da içinde bulunduğu şehir ve ülkeleri içeren 10 farklı yerin ölüm sayılarını geçmiş yıllar ile karşılaştırdığı veri grafiklerini paylaştı. New York Times, Türkiye’de iki seneye göre ciddi artış gösteren bu ölüm sayılarını işaret ederek, Ankara’nın gerçek Koronavirüs verilerini paylaşmadığını öne sürdü.

Gazetenin araştırmasına göre bu sene İstanbul’da 9 Mart ile 12 Nisan arası geçen senenin ortalamasına kıyasla yaklaşık 2 bin 100 daha fazla ölüm yaşandı. Türkiye’de 9 Mart’ta açıklanan Koronavirüs kaynaklı ölüm bulunmuyordu. Bu sayı, 12 Nisan’da 1,006 kişi arttı. NYT, İstanbul’daki veriler ve açıklanan rakamlar kıyaslandığında  ölü sayısının çok daha fazla olma ihtimalinin ortaya çıktığını belirtti.

                                          

İstanbulda Ölümler
İstanbul Büyükşehir Belediyesi kaynak gösterilerek New York Times tarafından hazırlanan  İstanbul’daki Ölümler  grafiğidir. Mavi kesik çizgiler 2018-2019 yılı ölüm sayısı  ortalamasını göstermektedir.

 

 

Bu sene İstanbul ilinde 9 Mart ile 12 Nisan arası yaklaşık 2 bin 100 daha fazla ölüm olduğunu belirten NYT,  bu sayının aynı zaman dilimi içinde Türkiye’nin “ülke genelinde” bildirdiği koronavirüs vaka sayısının iki katı kadar olduğunun da altını çizdi.

Türkiye’nin, koronavirüs verilerini il bazında net bir şekilde açıklamaması sebebiyle ölümlerin koronavirüs sebebiyle olup olmadığının kesin bilinemediğini de belirten NYT, geçtiğimiz yıllara göre ölüm oranlarının salgın günlerinde iki katına çıkmasının gerçek koronavirüs ölümlerinin fazla olabileceğini gösterdiğini belirtiyor.

Makalede ayrıca  mart ayı ortasındaki ani ölüm artışının, ölen birçok kişinin Türkiyenin  ilk vakasını açıklamasından haftalar önce, Şubat ayında enfekte olduklarını gösterdiği belirtiliyor.

Bu verileri kendi makalesinde “Beştepe Sarayı, dikkatlice organize edilmiş bir propoganda kampanyası uyguluyor” diyerek değerlendiren New York Times’in İstanbul Büro Şefi Carlotta Gallson, hastanelerden ve mezarlıklardan neredeyse haber akışı olmadığına da dikkat çekiyor.

Altındağ’ın verileri de benzer

Konu üzerine araştırma yapan Bentley Üniversitesi Ekonomi Fakültesi’nden Asistan Profesör Onur Altındağ da New York Times ile  benzer sonuçlara ulaştı. Geçtiğimiz 4 yılın verileri ile Türkiyedeki 10 ili karşılaştırdığı grafikleri, NYT ‘ın bulgularını destekler nitelikte.

Altındağ, 11 Mart’tan 12 Nisan’a kadar İstanbul’da benzer sayıda fazladan ölüm olduğunu buldu.
Türkiye genelinde 12 Nisan itibariyle teyit edilen Covid-19 ölümlerinin sayısının 1.006 olduğunu belirten Altındağ, bu sayının sadece İstanbul ilinde meydana gelen ölüm sayılarının yarısından az olduğunu söyledi.

 

Related posts

Corona Virüsünün Tedavisinde Çin’de İlk Defa Akciğer Nakli Kullanıldı

Yasemin ACAR

Korona obsesyon seviyesini artırdı

Fatih Akgün

Samsung, Corona Virüsü Nedeniyle Çalışanlarının Evde Kalmasını İstedi

Fatih Akgün

Yorum Yap