Teknolojix Haber
DONANIM TeknolojiXHaber

Nintendo PlayStation prototopi Rekor Fiyata Satıldı

Nintendo PlayStation prototopi Rekor Fiyata Satıldı

Efsanevi Nintendo PlayStation Rekor Fiyata Satıldı

Türünün tek örneği olan efsanevi Nintendo PlayStation prototopi rekor fiyata satıldı !

 Nintendo PlayStation prototopi rekor fiyata satıldı;

Satıldığı fiyat ne kadar sorusunun yanıtı burada: Alıcı payı ile beraber açık arttırmayı kazanan kişinin oyun tarihinin bir parçasına sahip olmak için 360.000 dolar ödeme yapması gerekecek.

 Nintendo PlayStation  Açık Arttırması

Öne çıkan tüm açık arttırmalarda olduğu gibi, bu cihazın da büyük teklifler alması bekleniyordu ve bir süre boyunca bu beklenti karşılandı. Hatta Oculus kurucusu Palmer Luckey de açık arttırmaya katıldı. Ancak, açık arttırma, oyun tarihinin bir parçası için en pahalı fiyat rekorunu kırmış olsa da, satıcılar daha fazlasını bekliyordu.

Sony ile Nintendo Ortaklığına Ne Oldu?

Bu cihazın, Sony’nin kendi oyun donanımını yaratma konusunda ilk denemesi olduğu düşünülüyor. Nintendo PlayStation’ın hikayesi, Nintendo’nun Süper Nintendo’daki başarısından yüksek olduğu bir dönemden geliyor.Birkaç konsol yapımcısı, 1980’lerin büyük plastik kartuşlarının yerini almak üzere CD’lerin oyunların geleceği olduğuna ikna olmuştu. Sega 32x ve Sega CD sistemlerine sahipken Atari Jaguar için bir CD eklentisi yayınladı.  Cihaz, Super Nintendo Entertainment System’a (SNES) dahili bir CD-ROM ekledi. Nintendo’nun Sony ile işbirliği kötü sonuçlandı. Sony, 1991 yılında dünyaya olan anlaşmayı açıkladıktan bir gün sonra, Nintendo bunun yerine Philips ile yeni bir ortaklık kurduğunu açıkladı.Eğer Sony ve Nintendo ortaklığı devam etmiş olsaydı, bu konsol ile SNES’in CD oyunlarının oynatılması mümkün olacaktı. Ancak Nintendo ile ortaklığın bozulmasının ardından Sony tek başına yola devam ederek tamamen yeniden tasarlanmış ilk Sony PlayStation’ı piyasaya sundu.Dünya çapında bir sansasyon haline geldi ve 100 milyondan fazla konsol sattı.

Kaynak: Chip ,bbc.com

Related posts

Robotik alanda yeni gelişme! İşte Yumuşak Robotlar..

Fatih Akgün

Elon Musk, Bebeğinin Sıradışı İsminin Nasıl Telaffuz Edildiğini Açıkladı!!

Fatih Akgün

Notebook (Dizüstü) Bilgisayar Fiyatları (7-15 Eylül)

Fatih Akgün

Yorum Yap