Teknolojix Haber
MOBİL UZAY ve SAVUNMA

Nokia 4G şebekesini Ay’a kurmayı planlıyor

Nokia 4G şebekesini Ay'a kurmayı planlıyor

Nokia 4G şebekesini Ay’a kurmayı planlıyor

NASA ile işbirliği içerisinde  proje geliştiren Finlandiya merkezli telekomünikasyon şirketi Nokia 4G şebekesini Ay’a kurmayı planlıyor .

Nokia şirketi, NASA’nın(Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi ) Artemis programı kapsamında açtığı 14,1 milyon dolarlık ihaleyi kazandı.

NASA, Artemis programıyla 52 yıl aradan sonra yapılacak ilk insanlı yolculukla Ay’a dönmeyi planlıyor.

2024’te Ay’ın daha önce ayak basılmamış güney kutbuna inmesi planlanan ekipte ilk kez bir kadın astronot da olacak. Program kapsamında Ay’ın yörüngesinde bir istasyon kurulacak. NASA Artemis programıyla, Mars’a ilk insanlı yolculuğa hazırlanmak için Ay’da sürdürülebilir bir üs oluşturmayı planlıyor.

Ay’da yüksek çözünürlüklü hızlı veri akışı sağlanacak

Nokia, 4G şebekesini Intutitive Machines adlı şirketin geliştirdiği uzay aracını kullanarak 2022’nin sonlarında Ay’a indirmeyi planlıyor.

Şirketten yapılan açıklamada, şebekenin Ay’a indirildikten sonra orada yapılandıracağı belirtilerek “Kuracağımız şebeke, hayati komuta ve kontrol işlevlerine sahip olacak, Ay’da görev yapacak keşif araçlarının uzaktan kumandasını mümkün kılacak ve gerçek zamanlı navigasyonla yüksek çözünürlüklü video aktarım yeteneği sağlayacak” bilgisi verildi.

Nokia, gelecekte 4G şebekesini 5G’ye dönüştürülebileceğini söylüyor.

NASA geçen hafta Artemis programı için teknoloji sağlayacak 14 şirkete 370 milyon dolar fon aktaracağını açıklamıştı.

Fon aktarılacak projeler robot teknolojileriyle oksijen ve enerji kaynakları gibi, Ay’da yaşam için gerekli olan kaynakların elde edilmesine yönelik olanları da içeriyor.

Bu kaynağın önemli bir bölümü, uzay araçlarında kullanılacak soğuk iklim yakıtlarıyla ilgili araştırmalar yapan şirketlere tahsis edilecek.

Kaynak :hürriyet

Uzay ve savunma haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Related posts

600TL.’ye alınabilecek Realme C3 tanıtıldı! İşte özellikleri!

Fatih Akgün

Son dakika: Türkiye’de bir ilk! Uzay radyasyonu test altyapısı kuruldu

Fatih Akgün

NASA’nın tuvaletinin dğeri 23 milyon dolar

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap