Teknolojix Haber
İNTERNET

Nokia Dünya Rekorunu Kırdı!

Finlandiya merkezli telekomünikasyon şirketi olan Nokia, ABD’de kurduğu ağ ekipmanlarında dünyanın yeni 5G hız rekorunu kırdığını duyurdu. Şirketin ABD’nin Dallas şehrinde kablosuz ağla geliştirdiği testte 4,7 Gbps hızına kadar ulaşıldı.

Bu hıza, 28 GHz ve 39 GHz bantlarında milimetre dalga spektrumunun 100 MHz’lik 8 kanalın birleştirilmesiyle ulaşıldı. Bu yöntem, Nokia’nın AirScale çözümünde uygun olan EN – DC fonksiyonu kullanılarak 40 MHz LTE spektrumu ve 800 MHz bant genişliği sundu.

EN – DC, son kullanıcının hem 5G hem de LTE ağlarına eş zamanlı olarak bağlanabilmesine izin veriyor ve iki hızı tek bir yerde birleştiriyor. Nokia, hıza hem bulut temelli 5G hem de klasik taban bantlı ayarlarda ulaşıldığını ifade etti.

Nokia Mobil Ağlar Başkanı Tommi Uitto, yaptığı açıklamada; “Bu, ABD’de 5G servislerini geliştirmede önemli ve dikkate değer bir kilometre taşı. Özellikle bağlantı ve kapasitenin oldukça kritik olduğu şu dönemlerde… Halihazırda milimetre dalga ekipmanlarımızı, ABD’deki tüm büyük operatörlere tedarik ediyoruz ve onlarla yakından çalışmaya devam etmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

5G bağlantıda yeni hız rekorunun kırılması oldukça kısa sürdü. İsveçli telekomünikasyon devi Ericsson, geçtiğimiz şubat ayında o dönemin rekorunu kırdığını açıklamıştı. Şirket, 4,3 Gbps hıza ulaşmayı başarmıştı. Ericsson, böyle bir hızla bir saatlik 4K kalitede bir videoyu indirmenin yalnızca 14 saniye süreceğini söylemişti. 5G hız rekoru, Ericsson’dan önceyse Huawei’deydi. Şirket, Türk Telekom ile birlikte yaptığı testte 2,9 Gbps hıza ulaşmayı başararak rekoru kırmıştı.

Related posts

Korona Günlerinde Türkiye En Çok Neyi Aradı!

Fatih Akgün

İnternette hız rekoru kırıldı: Saniyede 44.2 TB!

Fatih Akgün

Şarkı Sözü Nasıl Bulunur?

Yorum Yap