Teknolojix Haber
SEKTÖREL

Normale dönüş; Çin showroomları tekrar açılıyor!!

Koronavirüs salgının başladığı Çin’de hastalık nedeni ile açılamayan otomobil mağazaları, salgının etkisini kaybetmesi ile normal işleyişine geri dönüyor. Çin’in Wuhan kentinde başladığı bilinen Koronavirüs salgını merkez üssünü Avrupa’ya çevirdi. Virüsün Çin üzerinde etkisini kaybetmesi ile birlikte hayat yavaş yavaş normale dönemeye başladı.

Bu salgından en çok etkilenen sektörlerden biri olan otomotiv sektörü, başta Çin’de olmak üzere dünyanın her yerinde sekteye uğradı. Çin’in kendi içinde işleri yoluna koymasıyla beraber otomotiv üreticileri de rutin çalışmalarına geri döndü. Çinli yetkililerin açıklamalarına göre kapanan otomobil showroomlarının yüzde 91’i geri açıldı. 8393 bayinin satışlara başlaması ile birlikte ekonomiye bir nebze fayda sağlanması bekleniyor. Çünkü Mart ayının ilk 15 gününe baktığımızda otomobil satışları neredeyse % 50 oranında düşmüştü.

Koronavirüs karşıtı online showroom dönemi de son buluyor olabilir. Otomobil üreticilerinin en büyük tedarik merkezlerinden biri olan Çin’de oluşan olumsuz durum sonrası üretim de zaman zaman duruyordu. Çinli yetkililer ülkedeki otomobil satışlarının yüzde 92 düştüğünü bildirmişti. Gelen ek bilgilere göre ise otomobil markalarının showroomlarını açmak için çalışan işçi bile bulamıyordu. Kaldı ki mağazalar açık olsa da dahi sokaklarda bir insan görmek neredeyse mümkün değildi. Fabrika durdurma kararlarının yanında bazı markalar, daha pozitif bir bildiri yaparak, satışlarına devam ettiklerini ancak bunu İnternet üzerinde yaptıklarını açıklamıştı. Şirketler, birinin araç satın alması durumunda yeni araçlarını kapılarına kadar getireceğini de ilave etmişti. Neyse ki Çin için bu zor günler şimdilik geride kalmışa benziyor. Satıcıların mağazalarını açtıktan sonra eskisi gibi satış yapıp yapmayacağı ise henüz belli değil. Ancak işlerin daha iyiye gitmesi umuluyor.

Related posts

Kapalı Netflix Hesapları, Habersiz Şekilde Açılıyor

Yasemin ACAR

Turizmde Corona Düzenlemesi ‘Açık Büfeye Ara, Her Şey Dahil’e Devam

Fatih Akgün

Elektrikli scooter’lara bakanlıktan düzenleme geliyor

Fatih Akgün

Yorum Yap