Teknolojix Haber
DONANIM

NVIDIA GeForce RTX 3080 Tasarımı Sızdırıldı!

NVIDIA’nın düzenleyeceği GTC 2020 etkinliği ile beraber, Ampere ekran kartlarının tanıtılması bekleniyor. RTX 3000 serisi ekran kartların, büyük performans artış yaşayacağı belirtiliyor. Tanıtım tarihine kadar fazla sızıntı vermeyen şirket, bu konuda oldukça katı. Ancak son gelen haberlere göre, referans NVIDIA GeForce RTX 3080 görüntülendi.

Sızdırılan görsellerin, prototip kart olma ihtimali de mevcut. Ancak tanıtıma az bir süre kalmışken, kartların bu tasarım ile gelmesi büyük olasılığa sahip.

Referans NVIDIA GeForce RTX 3080 tasarımı sızdırıldı

İki tane büyük fan tasarımı ile gelen ekran kartı, alışılmadık bir görüntüye sahip. Fanlardan birisi ön tarafın sol kısımda yer alırken, diğeri arka tarafın sağ kısmında yer alıyor. Farklı bir soğutma teknolojisi üzerinde çalışan NVIDIA, kullanıcılara düşük sıcaklıkta çalışan bir kart sunmak istiyor gibi görünüyor.

Bu tasarımın, henüz soğutma üzerinde ne denli etkisi olduğunu bilmiyoruz. Ancak teoride, işe yarayacak gibi görünüyor. 7 nm litografiye sahip RTX 3000 serisi, TSMC alt yapısını kullanıyor. Sızdırılan tasarım ile birlikte, giriş / çıkış bağlantı noktalarının yanında NVLink köprüsünün yeni bir sürümü de görünüyor.

Görsellerde, kartın üzerinde herhangi bir güç girişi görünmüyor. Bu da, Quadro ekran kartı modellerinde olduğu gibi güç girişinin yan tarafa taşındığı anlamına geliyor olabilir. Fanların olduğu yerde V şeklinde hava kanallarına sahip olan NVIDIA GeForce RTX 3080, sıcak havayı kuvvetli bir şekilde dışarı itmek için tasarlanmış.

Kartın rengi ise mavi değil. Metalik kısmın üstü mavi bir koruyucu ile kaplanmış. Ön tarafın sol kısmında ise, RTX 3080 yazısı bizleri karşılıyor.

Kart hakkında bilinen detaylar şimdilik bu kadar. Tanıtımın yaklaşması ile birlikte, daha fazla detayın sızdırılması bekleniyor.

Related posts

Dimensity 1000 MediaTek Entegre 5G Modemli İlk Yonga Setini Duyurdu…

Meryem ACAR

Apple Watch 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Kadınları Unutmadı

Fatih Akgün

AMD Ryzen 9 4900H bu baharda oyun laptopları için geliyor!

Fatih Akgün

Yorum Yap