Teknolojix Haber
DONANIM

Nvidia’dan Büyük Ses Getirecek ‘Ampere’ Serisi GPU’lar Geliyor

Nvidia’dan Büyük Ses Getirecek ‘Ampere’ Serisi GPU’lar Geliyor

Nvidia’nın bir süredir üzerinde çalıştığı bilinen “Ampere” serisi GPU’ları, mart ayında tamamlayacak “GPU Technology Conference” kapsamında duyurulacağı düşünülüyor. Yaptığı son açıklamalarda bunun ipuçlarını veren Nvidia CEO’su, yeni Ampere serisi için heyecanı artırıyor.

Nvidia’nın bir süredir üzerinde çalıştığı  “Ampere” serisi Grafik işlemci birimleri, mart ayında gerçekleştirilecek “GPU Technology Conference” kapsamında duyurulacak gibi görünüyor. Yaptığı son açıklamalarla bunun ipuçlarını veren Nvidia, yeni Ampere serisi için heyecanı artırıyor.
Nvidia, 2019 yılında en çok “Ampere” olarak isimlendirilen GPU’larıyla gündem oldu. Şirket, konuyla ilgili net bir açıklama yapmaktan çekindi ancak ortaya atılan spekülasyonlar, tüketicilerin heyecanını artırdı. Yeni iddialarsa Nvidia’nın 22 Mart’ta başlayacak “GTC 2020” etkinliklerinde Ampere serisi ekran kartlarını duyuracağını belirtiyor.
Nvidia CEO’su Jensen Huang, bir süredir gözlerden uzak bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Huang, gündeme ilişkin son açıklamalarını mali durum raporu verirken yapmış ve tüm teknoloji tutkunlarını GTC 2020 etkinliklerine katılmaları için davet etmişti. Hatta GTC 2020 için bir de tanıtım videosu sunan Huang, videonun sonunda bulunan “Hayal kırıklığına uğramayacaksınız.” ibaresine vurgu yapmıştı.
Nvidia’nın Ampere serisi ekran kartlarının en önemli özelliği, 7 nm mimari yapıya sahip olacak olması. Aslına bakacak olursak sektörün beklentisi ve Nvidia’nın en büyük rakibi olan AMD‘nin 7 nm platformlar üzerine yaptığı çalışmalar, şirketin 7 nm mimarili GPU’lara yönlenmesini zorunlu hale getirdi.

Nvidia’nın Ampere serisi GPU’ları, “EEC” olarak isimlendirilen sertifikalarda gün yüzüne çıktı. Şirket, sertifikasyon işlemlerinin ardındansa büyük bir sessizliğe büründü. Ancak son zamanlarda ortaya çıkan bilgiler, bu serinin 2020 yılında piyasaya sürüleceğini ortaya koyuyor. Beklentiler; Ampere serisi GPU’ların, Nvidia’nın son teknolojisi olan “RTX“i bir adım daha ileri götüreceği yönünde.

Nvidia, uzunca bir süredir GPU üretimlerini TSMC‘ye yaptırıyor. Ancak Ampere serisi, Nvidia’nın Samsung’a yönelmesine neden olabilir. Çünkü Samsung, 7 nm platform üretimlerini çok daha başarılı bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Eğer Ampere serisi GPU’lar, 7 nm mimari yapıya sahip olacaksa ve Nvidia, tercihini TSMC yerine Samsung’dan yana yaparsa, ilerleyen dönemlerde gündemin ana konularından bir tanesinin Samsung ile TSMC rekabeti olacağını söyleyebiliriz.

Related posts

HDMI Ses Sorunu Nasıl Çözülür

Fatih Akgün

Lenovo Thinkpad Klavyesini Tanıttı

Fatih Akgün

Linux’un kurucusunun kullandığı işlemci AMD Ryzen Threadripper3970X

Yorum Yap