Teknolojix Haber
YAZILIM

October CMS ile Tanışalım

Konumuza geçmeden önce CMS’in ne olduğuna kısaca değinelim.

CMS, içerik yönetim sistemi anlamına gelir. CMS, tüm içeriği yönetmek için bir veritabanı kullanan bir bilgisayar yazılımı veya bir uygulamadır ve bir web sitesi geliştirirken kullanılabilir.

İçerik yönetim sistemi (CMS), web içeriğini yönetmek için kullanılan ve birden çok katılımcının oluşturmasına, düzenlemesine ve yayınlamasına izin veren bir uygulamadır. Bir CMS’ deki içerik bir veri tabanında depolanır ve bir dizi şablonu temel alan bir sunum katmanında görüntülenir.

October CMS Nedir?

October, ilk olarak 2014’te piyasaya sürülen ve geliştiricilerin bir web sitesi oluşturmasına ve düzenlemesine yardımcı olmak için tasarlanmış bir içerik yönetim sistemi (CMS) platformudur.

  • Kullanıcıların metin, resim veya video içeriğini yönetmek, web sitelerinin görünümünü tasarlamak, kullanıcı oturumlarını izlemek, forumları barındırmak ve ziyaretçi yorumlarını toplamak gibi görevleri yerine getirebilecekleri ücretsiz ve kendi kendine barındırılan bir platformdur.
  • October CMS, basitliği ve gelişmiş güvenliği ile tercih edilmektedir. Karmaşık hale gelen ve basitlikle temellere geri dönen web sitesi oluşturma veya web tasarımı ve geliştirme iş akışına geri döndüklerini iddia ediyorlar.
  • Basit tanıtım web sitelerinden yüksek yüklü sosyal ağlara kadar herhangi bir web sitesi October CMS’de kurulabilir.

October CMS’nin Özellikleri Nelerdir?

1. Laravel PHP Framework

October, sık sık yeni PHP yetenekleriyle güncellenen Laravel PHP Framework üzerine inşa edildi. Sayfa yapısı, CSS veya HTML biçimlendirmesine herhangi bir kısıtlama getirmediğinden, web tasarımcılarının hayal güçlerini kullanarak web sitelerini özgürce oluşturmalarına ve tasarlamalarına olanak tanır.

2. Basit Şablon Motoru

October, basit ve modern bir şablon diline sahip olan şablon motoru olarak Twig’i kullanıyor. Twig, geliştiricilerin verilerini şablonlardan ayırmalarına olanak tanır.

3. Organize Arkayüz Tasarımı

Basit arayüzüyle, October’in arkayüz tasarımı sayfalar, parçalar, düzenler ve bileşenler gibi temel yapı taşları sunar. Her yapı taşı, bir web sitesi oluşturmak için çok önemlidir ve geliştiriciler bunları herhangi bir karmaşıklıkla karşılaşmadan kullanabilir.

4. Genişletilebilirlik ve Özelleştirme

October kullanıcıları veya geliştiricileri, CMS’yi arkayüz ve önyüz ile sorunsuz bir şekilde entegre olabilen ayrı olarak yüklenen eklentilerle genişletebilir ve özelleştirebilir.

5. Programlama Becerisine Gerek Yok

Kullanıcı dostu arayüzü ile sadece geliştiriciler değil teknik olmayan kullanıcılar da WYSIWYG editörü ile sayfa içeriklerini, resimleri, videoları ve diğer dosyaları kolayca yönetebilir ve eklentilerle web sitesi menülerini düzenleyebilir.

WYSIWYG, “What You See Is What You Get” yani “ne görürsen onu alırsın”

6. Büyüyen Pazar Yeri

Kullanıcılar, October pazarından üçüncü taraf eklentileri ve temaları bulabilir. Kullanıcılar ayrıca kendi eklentilerini geliştirebilir, yeniden kullanabilir ve pazardaki toplulukla paylaşabilir.

7. Kolayca Uygulanan Güncellemeler

October CMS, kullanıcıların web sitelerini bozmadan düzenli olarak güvenli temel güncellemeler sağlar. Kullanıcılar güncellemeleri tek bir tıklama ile kolayca uygulayabilir.

8. Gelişmiş Güvenlik

October CMS çekirdeği Laravel frameworke dayalıdır, bu nedenle doğrudan erişilebilen tek dosya kök dizinden index.php’dir. Herhangi bir şüpheli faaliyet, dahili kişilere ulaşmadan önce ortadan kaldırılacaktır.

9. Çevrilebilir İçerik

Ücretsiz bir çeviri eklentisi ile kullanıcılar içeriği çevirebilir.

10. Daha Kolay Öğrenme Süreci için Belgeler

Daha önce de belirtildiği gibi, October CMS kullanıcı dostudur. Dokümantasyon ve destekle, arayüzün öğrenme süreçlerini ve geliştiriciler için kullanımını kolaylaştırırlar.

Related posts

2021’de ARM İşlemcili Yeni Mac Modellerinin Çıkacağı Öne Sürüldü!

Fatih Akgün

İleri Ofis Programları

[email protected]

Google Video Konferans Hizmeti Meet Ücretsiz Oldu

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım