Teknolojix Haber
YAPAY ZEKA

Okyanuslardaki plastik kirliliğini tespit eden yapay zeka geliştirildi

Bir yapay zeka sistemi, dünyanın yörüngesindeki uydulardan gelen görüntüleri analiz ederek denizdeki plastik kirliliğini tespit etti.

Tekniğin arkasındaki bilim adamları,  kıyı sularındaki plastik parçalarının uydular üzerinden tespitinin bir ilk olduğunu belirttiler.

Sistem, dünya okyanuslarında yüzen kirliliği tespit etmek için Avrupa Uzay Ajansı’nın Sentinel-2 uyduları tarafından toplanan görüntüleri inceliyor. Görüntülenen bu nesneler, ne çeşit bir madde olduklarının ipucunu taşıyan  verileri içeren “spektral imzalar” üretmek için ışığı emip sonra da geri yansıtıyorlar.

İngiltere’deki Plymouth Deniz Laboratuarı araştırmacıları daha sonra spektral imzalarındaki farklılıkları tespit ederek farklı nesneleri sınıflandırmak için bu veriler üzerinden bir algoritma geliştirdiler.

Daha sonra algoritmayı Kanada, İskoçya, Gana ve Vietnam’ı çevreleyen denizlerin görüntüleri üzerinde çalıştırdılar.  Ve sistemin, plastikler ve deniz yosunu gibi doğal materyaller arasındaki ayrımı ortalama % 86’lık bir oranda doğru yaptığı tespit edildi.

Ekip şimdi bulanık kıyı sularında ve büyük nehir sularında yüzen toprak parçalarını doğru bir şekilde tespit etme tekniğini geliştirmeyi planlıyor.

Plastik çöpleri izleme ve temizleme operasyonlarını desteklemek için yöntemin dronelarla birleştirilerek daha da iyileştirmesini  umuyorlar. Ancak, yine de , kirli okyanuslarımızı temizlemenin tek yolunun, ürettiğimiz plastik miktarını önemli ölçüde azaltmak olduğunu ekliyorlar.

Çocuklarımıza güzel bir dünya bırakmak için plastik kullanımını azaltalım!

Related posts

Yapay Zeka da Devreye Girdi! Her şey  Koronavirüse Dur Diyebilmek İçin…

Meryem ACAR

İnsansı robotla kodlama öğreniyorlar

Fatih Akgün

Elon Musk yaptı yine yapacağını; Beyin çipi projesini dünyaya tanıttı

Fatih Akgün

Yorum Yap