Teknolojix Haber
MOBİL UYGULAMA

Önemli proje hayata geçiriliyor! Koronavirüs yakından izlenecek!

Koronavirüs ile salgınının azaltılması amacıyla yeni bir proje hayata geçiriliyor. Sağlık Bakanlığı korona hastalarının izolasyonu için ‘Pandemi İzolasyon Takip Projesi’ni (İTP) geliştirdi. İletişim Başkanı Fahrettin Altun da “Koronavirüsle mücadelemize yeni tedbirler eklemeye devam ediyoruz. En yeni adımımız, Sağlık Bakanlığımız tarafından geliştirilen “Pandemi İzolasyon Takip Projesi.” Bu projeyle birlikte artık virüse karşı daha da güçlüyüz!” mesajını paylaştı.

İletişim Başkanlığı, ‘Pandemi İzolasyon Takip Projesi’ni açıkladı. Yapılan açıklamada, “İzolasyon, Covid-19 salgınını kontrol altına alabilmek için en önemli tedbirdir. Özellikle Covid-19 testi pozitif olanların ve tanı konulanlarla teması olanların izolasyonu bu dönemde hayati önem taşıyor. Sağlık Bakanlığı, bu kapsamda hastaların takibi ve gerektiğinde uyarılabilmesi içi ‘Pandemi İzolasyon Takip Projesini’ hayata geçirdi” açıklamasında bulunuldu.

Proje Sağlık Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı ile tüm GSM operatörlerinin iş birliğiyle uygulanacak. Kanuni yetkiler çerçevesinde gerekli izinler de alınacak. Proje kapsamında pozitif vakaların izolasyon kuralına uyup uymadıklarının takip edilmesi planlanıyor. Bu önlem hem kendilerinin hem yakınlarının hem de bütün bir toplumun sağlığı için çok büyük önem arzediyor.

Sosyal mesafe ve izolasyona dikkat etmeyenleri uyaracak.

Sosyal mesafe ve izolasyona riayet etmeyen vatandaşlar içinse uyarı sistemi geliştirildi. İletişim Başkanlığı bu uygulamanın nasıl çalıştığını açıkladı : “Covid-19 riski nedeniyle evde izolasyon altında bulunması gereken kişiler evlerini terk ederse, telefonlarına uyarı mesajı gelecek. Ayrıca otomatik çağrı teknolojisi aracılığıyla bu kişilerle anında iletişime geçilecek. Akabinde kendilerinden izolasyon altında bulunmaları gereken yere dönmeleri istenecek.

Uyarıya riayet etmeyen ve ihlale devam edenlerin durumu ilgili emniyet birimleriyle paylaşılacak. Bu şekilde gerekli idari önlem ve yaptırım uygulanması sağlanacak. Yol kontrolü yapan emniyet ekipleri, kişinin bilgilerini sorgulayarak izolasyon ihlali yapıp yapmadığını öğrenebilecek. Sistemin güvenliği sıkı kontrol altında olacak Türkiye, Covid-19’a karşı yürüttüğü etkin mücadelede teknolojinin imkanlarından da yararlanıyor. Covid-19 salgını ile mücadelede çok etkili bir araç olacak ‘Pandemi İzolasyon Takip Projesi’ ile bulaşmanın büyük oranda azaltılması hedefleniyor” açıklamasını yaptı.

Proje sadece kişiyi değil çevresini de korumaya yardımcı olacak.

Özel nitelikli kişisel verilerin işlenmesi ile ilgili 6698 sayılı Kanunun ‘Özel nitelikli verilerin işlenme şartları’ başlıklı 6. Maddesinin üçüncü fıkrasında bir açıklama var. Buna göre ilgililerin açık rızası olmaksızın işlenmesini mümkün kılan istisnai amaçlar düzenleniyor. Buna göre, kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbi teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından özel nitelikli kişisel verilerin ilgililerin açık rızası aranmaksızın işlenebileceği öngörülüyor” ifadelerini kullandı.

İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamanın son bölümünde ise şu ifadelere yer verildi:

“6698 sayılı Kanun Gerekçesinde, yetkili kurum ve kuruluşlar Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve sağlık tesisleridir . Salgınla mücadele kapsamında hem konum bilgisi gibi kişisel veriler hem de Covid-19 testinin pozitif olduğu bilgisi gibi özel nitelikte kişisel veriler Sağlık Bakanlığı tarafından işlenebilir ve aktarılabilir. Bu uygulama 6698 sayılı Kanun hükümlerine aykırılık teşkil etmiyor.”

Related posts

Zoom uygulamasına New York’taki okullarda yasak geldi!

Fatih Akgün

Instagram’a sınır geliyor

Fatih Akgün

Google, Arts & Culture uygulaması ile fotoğraflarınızı sanat eserine benzetmenize yardımcı olacak.

Yorum Yap