Teknolojix Haber
ÜRÜN İNCELEME

OnePlus 8 Pro Photochrom Filtresinin İnce Kıyafet ve Plastiğin İçini Gösterebildiği Keşfedildi

Yeni OnePlus 8 Pro‘da keşfedilen bir özelliğe göre telefonun kızılötesi sensörleri ince katmanlı siyah malzemelerin iç malzemelerini gösterebiliyor.

İlk Ben Geskin tarafından keşfedilen özelliğe göre OnePlus 8 Pro‘nun kamerasını açıp “photochrom” filtresini açarsanız kamera bazı ince malzemeli siyah plastik ya da kıyafetlerin içini gösterebiliyor.

 

Denemek isteyenler için şunu belirtmekte fayda var. Özellik doğru ışıkta zaten içi bir şekilde görülebilen Tv kumandası gibi ince katmanlı malzemeler üzerinde çalışıyor.  Kıyafetlerde de aynı şekilde.

Peki bu nasıl gerçekleşiyor?

Kızılötesi, elektromanyetik spektrumda görünür ışığın (gözümüzle görebildiğimiz) hemen üstünde bulunur ve “ısı radyasyonu” olarak da adlandırılır. Dünya kızılötesi ışınlarla doludur ama  göremediğimiz için genellikle varlığını düşünmeyiz. Güneş’ten Dünya’ya gelen enerjinin yaklaşık yarısı aslında kızılötesi olarak gelir.

Gece görüş gözlüğü ve termal kameralar dahil olmak üzere özel ekipmanlar kızılötesi radyasyonu yakalayabilir. Kızılötesi ışık, görünür ışıktan farklı olarak  malzemelerin içinden geçebildiği için bazı materyallerin içini görmenizi sağlar.Örneğin, itfaiyeciler yanan binalara doğru dumanı görmek için kızılötesi kameralar kullanır.

İleri teknoloji telefonlar da kızılötesi sensörleri kullanmaya başladığından, telefonların da aynı amaç için kullanılabilecekleri  anlaşılıyor. Ve bunu yapabilen bir tek OnePlus 8 Pro değil. FaceID için yüzünüzü taramak için kızılötesi ışık kullanan son iPhone’lardaki TrueDepth kamera da, şeffaf görüntüler oluşturmak için de kullanılabiliyor.

 

Aşağıdaki Unbox Therapy tarafından da hazırlanan videoya göre filtre, sadece çok sınırlı koşullarda da olsa kıyafetlerin içini görmek için de kullanılabiliyor. Burada asıl sorun ise bunun Oneplus 8 Pro‘nun başına bela açabileceği.

 

Şirket iddialara cevap vermeyi reddetse de, sorunun önem derecesine bağlı olarak, OnePlus‘ın, bir yazılım güncellemesi yoluyla özelliğe kısıtlama getirmesi gerekebilir. 1990’larda da Sony‘nin, kıyafetlerin içini  görmek için de kullanılabilecek gece görüş özelliği içeren bir kamerayı geri toplatmak zorunda kaldığı benzer bir skandal yaşanmıştı.

Related posts

OnePlus Buds kulaklık incelemesi

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

LG’den İlk Kez 8K Olarak Çekilen Futbol Maçı Görüntüleri!

Xiaomi Saç Uzatma Tarağı Üretti

Fatih Akgün

Yorum Yap