Teknolojix Haber
YAŞAM

Online Corona Virüsü Testi Yayınlandı(Siz de yapabilirsiniz)

Corona virüsüne hızla yayılmaya başlaması ve yaşanan can kayıplarından sonra Sağlık Bakanlığı tarafından Alo 184 hattı uygulamaya sokulmuştu. Vatandaşların sağlık durumu ve hastalık riskini kolayca sorgulayabileceği bir test içeren Korona Önlem uygulaması da bugün online olarak kullanıma açıldı.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun ön ayak olmasıyla oluşturulan ‘Korona Önlem’ web sayfası yapay zekayla çalışıyor.Hastalık seyriyle ilgili bir ön değerlendirme yapılabilen uygulama temelde sağlık çalışanlarının iş yükünü azaltmayı hedefliyor.

Adım adım Korona Önlem Nasıl Kullanılır?

  1. Giriş bilgisi olarak T.C kimlik numarası, baba adı, doğum yılı ve telefon numarası istenen sistemden elde edilecek sonuçların öneri niteliği taşıdığı belirtiliyor ve acil durumlarda verdiğiniz telefon numarası üzerinden sizinle iletişime geçilebiliyor.

 

4 Sayfalık Anket Sayfası

2. İlk bilgilerden sonra 4 sayfalık bir anket yanıtlayarak sağlık kontrolünüzü gerçekleştiriyorsunuz. Daha önce defalarca belirtilen 14 gün kuralına uygun olarak son 14 gün içerisinde en uzun süre bulunduğunuz şehir ve sağlık sektörü çalışanı olup olmadığınızı yanıtlamanız isteniyor. Varsa kronik hastalıklarınızı işaretleyebileceğiniz bir alan da burada bulunuyor.

3.Sonraki kısımda son 14 gün içerisinde seyahat ettiğiniz ülkeler, herhangi bir sağlık merkezinde bulunup bulunmadığınız ve solunum rahatsızlığı çeken kişilerle temas edip etmediğiniz soruluyor.

Şikayetler Ekranı

4.Son adımda bulunan ve şikayetlerinizi işaretleyebileceğiniz kısımda ateş, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı, göğüs sıkışması, vücut ağrıları, burun akıntısı, halsizlik gibi semptomlar sıralanıyor.

Son adım

5.Doldurduğunuz bilgilere göre yapılan kısa analizde corona virüsü olup olmadıgınızı gösteren bir sonuç sayfası açılıyor ve gerekli yönlendirme yapılıyor. Vatandaşlar tarafından ilgi gören bu yeni sistemin işe yaraması ve sağlık kurumlarının gereksiz yere işgal edilmemesinin sağlanması bekleniyor.

Testi buradaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Related posts

Türkiye’de Can Kaybı 30 Oldu !

Fatih Akgün

Teknolojik Yıldırma Yahut Siber Mobbing

Fatih Akgün

Son Dakika! Türkiye’de Virüsün 13.cü Gününde Vaka ve Ölü Sayısı Artıyor.

Fatih Akgün

Yorum Yap