Teknolojix Haber
YAZILIM

Oracle İle Veritabanına Giriş

Oracle-Logo

Veritabanını öğrenmeden önce verinin ne olduğunu bilmek gerekir. En basit hali ile veri, herhangi bir ürünün  sahip olduğu bilgilerdir. Kendinizi düşünün sahip olduğunuz boy, kilo, yaş ve cinsiyat bilgileri sizin verilerinizdir.

Peki Veritabanı nedir? Veritabanı da verilerin güvenli bir biçimde depolanıp istenildiğinde çağırılabilen sistemleridr veritabanları. Öncelikle şunu belirteyim, Veritabanı verilerinizin merkezi yönetimini sağlayan bir tür kayıt takip sistemidir aslında. Evet ilk görünüşte karışık geldiğinin farkındayım, o zaman basit bir örnek ile daha iyi anlayalım. Cep telefonunuzdaki telefon defterini düşünün, öncelikle kişinin cep telefonunu, adını ve soyadını, mail adresini telefonunuza kaydedersiniz. Aslında burada sizin yaptığınız bu verileri telefonunuza kaydederek istenildiğinde çağrılmak üzere bir veritabanı oluşturmak. Ardından istediğiniz zaman arama kısmına gelip o kişinin adını yazdığınızda da bu veritabanından bilgileri istersiniz.

Bir tane daha örnek verelim ki konu iyice pekişsin. Bu soğuk mevsimde farzedelimki bir doğalgaz dağıtım şirketiniz var. Abonelerinizin, kimlik bilgilerinden tutun faturalarına, şikayet kayıtlarından  aldıkları hata mesajına kadar her bir veriyi bir yerde kayıt etmeniz gerekir. Belki 5-10 abonesi olan bir doğalgaz şirkeniz olsaydı bu bir sorun olmayabilirdi exel tutup kaydederdiniz, ancak milyonlarca abonenizin  olduğunu düşünürsek işin içinden çıkılmaz bir hal alacaktı bu durum. İşte tam da bu noktada sahip olduğunuz  bilgilerin güvenli bir şekilde depolanması için ve ihtiyaç duyduğunuzda bilgilerin hızlı bir şekilde temin edilip çağırılması , oluştuacağınız veritabanı sayesinde olacaktır.

 

İçindekiler 

  1. Veritabanı Nedir ?
  2. İşlevsel Veritabanları : Bigdata, Hadoop, Nedir ?
  3. Veritabanı Çeşitleri Nelerdir ?
  4. Oracle Firması ve Ürünleri

 

Veri Tabanı Nedir ?

Veritabanı aslında adında anlaşılacağı gibi verileri belli bir düzen içinde tutan kullanıcılara da hızlı ve güvenli bir şekilde bu veriyi getiren bir depo olarak veritabanı yönetiçilerinin işlerini kolaylaştıran verideposu olarak düşünebiliriz. Veritabanlarını ilişkisel ve ilişkisel olmayan veritabanları olarak 2’ye ayırabiliriz. Konumuz Oracle veritabanı olduğu için konu ilişkisel veritabanı. İlişkisel veritabanıda diyince anlamamız gereken şey tablolar. Veritabanı dediğimiz şey de aslında exel tablolarını söyleyebiliriz. Ancak Oracle Veritabanlarında exel tablolarında kıyas kabul edilmeyecek kadar milyarlarca satır ve stünlardan oluşan, ve terabaytlarca bilgilere sahip boyutlara sahip tablolarda çalışmaktır. ORacle da işte böyle verilerle çalışılıp yönetilecek kadar büyük bir veritabanı yazılımıdır.

Bunların dışında Videolar gibi, XML dosyaları gibi, Fotoğraflar gibi PDF gibi işletim sistemi dosyalarınızıda veritabanında saklayabilirsiniz ama veritabanının boyutlarını bu gibi dosyalar çok çabuk büyüttüğü için ilişkisel veritabanlarında bu dosyaları saklamak pek te verimli olmuyor. Hadooop, Big Data , NoSQL burada devreye giriyor. İlerideki konularda buna da değineceğiz.

Alttaki resimde hangi veritabanının ne kullanım yüzdeleri verilmiştir.

 

Database_Kullanım_Grafiği
Database_Kullanım_Grafiği

 

İlişkisel Veritabanları : Big Data , Hadoop  Nedir ? 

İlişkisel veritabanı, birbirleri ile ilişkili verikeri depolayan ve bu verilere erişim sağlayan bir veritabanı türüdür. İlişkisel veritabanları, verileri tablolarla temsil etmenin sezgisel, kolay ve anlaşılır ilişkisel modeli temel alır. İlişkisel veritabanında her stün benzersiz bir anahtara sahiptir. Bu anahtarda stünun özellik ve değer bulunur. Bu da veriler arasında ilişki kurmayı kolaylaştırı. Exel dosyalarındaki stünlara baktığınızda birbirine benzemeyen harflerin yanyana gelmesi ile oluşmasından bu ilişkisel veritabanını daha iyi anlayabilirsiniz.

İlişkisel_Database
İlişkisel_Database

Yine bir örnek verelim, xburada.com’da gibi büyük bir mağazanız olduğunu düşünün, ürün siparişlerinizi işlemek için 2 adet tablonuz var. Birinci tablonuzda, müşterilerinizin adı soyadı, kimlik bilgileri, fatura adresi , telefon numarası ve diğer iletişim bilgilerini içerir. Her bir bilgi parçacığı kendine has benzersiz bir anahtarda bulunur.  İkinci tablonuzda  her kayıt sipariş veren müşterinizin , sipariş verdiği ürün, ürün miktarı seçilen renk gibi bilgilerini içerir ancak kimlik bilgilerini içermez. buradaki ortak tek stun Kimlik bilgileri stünu. İşte bu ortak stün sayesinde ilişkisel veritabanı , iki tablo arasında ilişki yaratarak şirketinizin sipariş işleme uygulaması veritabanına bir sipariş gönderdiği zaman veritabanı müşteri sipariş tablosuna gidip ürün siparişi hakkında doğru bilgileri alabilir. Ve bu tablodaki müşteri kimliğini kullanarak müşterinizin, müşteri bilgileri tablosundaki fatura ve adres bilgilerini bulabilir. Ardından ,depo doğru ürünü bulur , müşteriniz siparişi zamanında teslim alabilir ve şirketinize ödeme yapar.

Oracle Big Data 

Zamanla büyük miktarlarda toplanan verilerin ekonomik ve ölçeklendirilebilir bir biçimde ve ilişkisel veritabanlarının yetmediği noktada kullanılması ve anlamlandırılması kavramıdır Big Data. Big Data’nın kökleri 2004 yılına kadar gitmektedir bu tarihten beri büyük tekoloji şirketlerinin kullandığı ve hala büyümekte olan bir kavram.

Big_Data
Big_Data

 

Örneklendirmek gerekirse , İnstegramı ele alalım. 1 Milyar aktif kullanıcısı var ve her geçen gün artıyor. Bu sayıdaki kullanıcı kendilerine ait bilgileri ( veriyi ) sisteme kaydediyor. Bununlada kalmıyor fotoğraflar paylaşıyor, yorumlar yapıyor, resimleri beğeniyorlar. Yani sisteme gönüllü olarak kişisel bilgilerinden daha da fazlasını giriyorlar. Ortaya çıkan bu devasa veriler bile hala ölçeklenebilir durumda. Sonuçta sadece çalışanlar ve kullanıcılar veri üretiyor bu durumda. Bu ikisinden kat ve kat fazlasını üreten bir üretici var, Makinalar… Teknoloji ile birlikte gelen uydular sensörler güvenlik kameraları, akıllı saatler, bluetooth kulaklıklar, mobil cihazlar ve daha fazlası da veri üretiyor. Bu üç üretici sayesinde devasa bir veri yığını yani Big Data ortaya çıkıyor. Aralarında herhangi bir ilişki olmayan verilerin depolanması ve analiz edilmesi için ilişkisel olmayan veritabanı kullanılır. Google Table ve Amazon DynamıDB bunlara örnektir.

Hadoop 

Hadoop Java programlama dilinde yazılmış Big Data frameworküdür. amacı Google Dosya Sistemi teknolojisi olan MapReduce algoritması ile birden fazla bilgisayara dağıtrak kullanmaktır.

Hadoop
Hadoop

Amacı Google Dosya Sistemi teknolojisi olan Map-Reduce algoritmasını birçok bilgisayara dağıtarak uygulayı sağlamaktır. Yani Google, Yahoo, Facebook gibi şirketler bünyesinde barındırdıkları devasa büyük dataları analiz etmek için SQL kullanmıyorlar.Google MapReduce diye bir yazılım platformu var bunu kullanıyor. Ancak MapReduce ile aynı işi yapan açık kaynak kodlu olan bir yazılım platformu daha var o da Hadoop.

Veritabanı Çeşitleri Nelerdir ?

  • MySQL
  • Microsoft SQL Server
  • Oracle
  • Microsoft Access
  • Informix
  • Progress
  • IBM DB2’dir.

Oracle Database Firması ve Ürünleri 

Oracle Database ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir. İlk versiyonu 1977 yılında Larry Ellison ve 2 arkadaşı tarafından geliştirilen yazılım bugüne kadarki sürümleri aşağıda verilmiştir.

  • Oracle v2
  • Oracle v3
  • Oracle v4
  • Oracle v5
  • Oracle v6
  • Oracle7
  • Oracle8 Database
  • Oracle8i Database Release 1
  • Oracle8i Database Release 2
  • Oracle8i Database Release 3
  • Oracle9i Database Release 1
  • Oracle9i Database Release 2
  • Oracle Database 10g Release 1
  • Oracle Database 10g Release 2
  • Oracle Database 11g Release 1
  • Oracle Database 11g Release 2
  • Oracle Database 12c Release 1
  • Oracle Database 12c Release 2
  • Oracle Database 18c (12cR3)
  • Oracle Database 19c (12cR4)

Ürünleri 

Merak ettiğiniz ürünler hakkında detaylı bilgiye başlığa tıklayarak Oracle resmi sayfasından ulaşabilirsiniz.

Altyapı :

Uygulama Yazılımı Geliştirme ve Uygulanan Gelişmiş Teknolojiler
Bulut Uygulamaları
Sektörler

 

 

Related posts

iOS 14 Güncellemesi Alacak iPhone Modelleri Hangileri?

Fatih Akgün

WordPress Cache Eklentisi Neden Gerekli?

Fatih Akgün

Dijital dönüşümlerini işletmeler nasıl tamamlamalı?

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım