Teknolojix Haber
BİLİM

Organ Bekleyenlere Umut Işığı: Minyatür Karaciğer Üretildi !

Brezilya’da bilim insanları, biyo yazıcı kullanarak başarılı şekilde minyatür insan karaciğeri üretmeyi başardı. Araştırmacılara göre bu yöntem gelecekte organ yetmezliği sorununun ortadan kaldırılmasına yardımcı olacak.

Günümüzde, sağlık alanında yaşanan en büyük sorunlardan birisi organ yetmezliğine karşı elimiz kolumuz bağlı kalmamızdır. Organ bağışları istenilen seviyelere hiçbir zaman yükselemedi. Bilim insanları da bu noktada maalesef farklı alternatiflere yönelmek zorunda kaldı. Bunlardan biri de biyolojik malzeme kullanılarak organların baskıyla üretilmesi.

Brezilyalı Agencia FAPESP’e göre, ülkedeki bir laboratuvarda görevli olan araştırmacılar minyatür insan karaciğeri üretmeyi başardı.

Organ Nakli için Bekleyenlere Umut

Araştırmacıların ürettiği mini karaciğerler normal boyutlu versiyonları gibi enzim ve protein sentezleme gibi görevleri yerine getirebiliyor ancak önlerinde hala mesafe kat edilmesi gerekiyor.
İnsan kök hücresinin çoğaltılması ve 3 boyutlu baskı tekniği sayesinde üretilen bu organların gelecekte hastalarda kullanılabilmesi ümit ediliyor. Gelecekte doğru boyutlarda organların üretilmesi için çalışmalar devam ediyor.

Güvenli ve Hızlı

Günümüzde organ yetmezliği sorunu yaşayan kişiler oldukça uzun süre listelerde sıra bekliyor. Yapılan bütün çalışmalara rağmen istenilen seviyelerde organ bağışı sağlanamıyor. Bazen de bağışlanan organlar da her zaman için uyumluluk göstermeyebiliyor. Organ ya da doku reddi sorunu çıkıyor.

Araştırmacılardan Mayana Zatz, yaptığı açıklamada gerçek bir organ yapılması için daha kat edilmesi gereken mesafeler olduğunu, ancak sonuçların umut verdiğini ve doğru yolda olduklarını gösterdiğini söylüyor.

Şu anda yapılan çalışmalarda organda doku oluşumu tam olarak gözlenmiyor fakat organın işlevlerini yine de yerine getirebildiği belirtiliyor. Doku yapısı da oluşturulabildikten sonra gerçek anlamda organların kopyalanabilmesi ya da basılması mümkün olabilecek.

Araştırmacılar çalışmanın daha da ilerleyebilmesi için şimdi kaynak arayışı içerisinde. Araştırmacılardan Goulart, küçük boyutlu çalışmalar yaptıklarını ancak yeterince ilgi ve yatırımla gerçek boyutlu organ çalışmaları yapabileceklerini açıkladı.

Bizde bu tarz çalışmaların desteklenmesinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz.Umarız bu haberımızle yatırımcı olabilecek takipçilerimizi bilgilendirebilmişizdir.

Related posts

Dördüncü Ulusal Antarktika Bilim Seferi tamamlandı

Fatih Akgün

Bir şey öğrenirken ve hatırlarken beyin aynı aktiviteyi tekrarlıyor

Fatih Akgün

Betelgeuse’ün ‘Gökyüzündeki en parlak yıldızlardan biri patlamak üzere’…

Meryem ACAR

Yorum Yap